E shtunë, 23 Shtator, 2023

TOP 10 ARTIKUJT USHQIMORË MË TË FAMSHËM TË 10 VENDEVE

Ushqimi, fjala që ne e dëgjojmë pothuajse çdo ditë, por nëse pyetemi se çfarë është, atëherë na vjen në mendje një foto e ushqimeve shumëngjyrëshe të vendosura në një pjatë. Pyetja më e zakonshme për shumicën prej nesh është se çfarë të hamë sot, dhe shumë njerëz janë të dhënë pas kuzhinave të kombeve të ndryshme. Pra, ja 10 ushqimet më të famshme dhe më të mira nga njëzet vende, prej të cilave duhet të provoni të paktën disa dhe këto pjata me siguri do të kënaqin shijet tuaja.

Përgatiti: Agon Neziri

  1. Massaman Curry, Tajlandë

Tajlanda është e famshme për disa arsye, ndër të cilat është një delikatesë e quajtur Massaman Curry. Curry është një kombinim i pothuajse çdo shije, nga pikante në të ëmbël. Ajo gjithashtu ka një shije të kokosit. Curry shërbehet me oriz dhe ka shije të mrekullueshme. Curry konsiderohet gjithashtu si “mbreti i curries”.

2. Djathë Squeaky, Finlandë

Djathi e gërvishtur (Squeaky) duhet ta provoni kur vizitoni Finlandën. Është një specialitet i Finlandës dhe zakonisht skuqet në tigan dhe shpesh shërbehet me reçel manaferrash ose kafe. Tekstura e pjatës është e butë dhe prezantimi mjafton për të kënaqur sytë tuaj, dhe shija është qiellore. Reçeli i manaferrës shton shijen e tij.

Donuts, Shtetet e Bashkuara

Donutët janë të njohur në mbarë botën, por e kanë origjinën në Amerikë. Brumi i donutit skuqet dhe më pas hidhet sipër me salcë çokollate, spërkatës dhe gjëra të tjera. Pjata e ëmbël ka shije të mahnitshme. Edhe pse ato janë të disponueshme në mbarë botën, ato të prodhuara në Shtetet e Bashkuara goditen ndryshe.

Gaforrja djegëse, Singapor

Po planifikoni të vizitoni Singaporin? Më pas provoni këtë gaforre pikante djegës, të zhytur në një lëng mishi pikant me domate dhe djegës. Kjo pjatë është një bestseller vendas dhe njerëzit e pëlqejnë shumë. Lëngu pikant i gjellës është më i miri për adhuruesit pikant dhe shërbehet me simite.

Pudim, Brazil

Pudim është një ëmbëlsirë e famshme e Brazilit, e cila duket si flan, por është më e butë në cilësi. Është lehtësisht i disponueshëm në pothuajse çdo restorant apo shtëpi. Ëmbëlsira ka shije të mahnitshme, dhe tekstura e butë e bën atë edhe më të shijshme. Duhet ta provoni nëse ndonjëherë vizitoni Brazilin.

Sallatë Caprese, Itali

Italia është e famshme për picat, por sallata Caprese e shërbyer këtu nuk është më pak. Kjo sallatë italiane përgatitet duke përdorur djathë të freskët mocarela, domate dhe gjethe borziloku. Erëza mbi të është kripë dhe vaj ulliri. Pjata përmban ngjyrat e flamurit italian, pra jeshile, e bardhë dhe e kuqe.

Tacos, Meksikë

Tacot janë tortilla të freskëta. Shpesh mbushen me mish viçi të pjekur në skarë dhe me kripë deti. Tacot janë perfekte për të konsumuar në çdo kohë. Të gjithë ata që vizitojnë Meksikën gjithmonë e shijojnë këtë delikatesë dhe më pas bëhen fans i saj.

Poutine, Kanada

Poutine është një pjatë e famshme kanadeze, e bërë me patate të skuqura së bashku me gjizë djathi dhe më pas i mbushur me lëng mishi kafe. Tingëllon disi e sikletshme dhe as nuk duket tërheqëse, por shija është diçka që nuk e keni përjetuar kurrë më parë. Shija e ëmbël dhe e ëmbël është diçka që do t’ju pëlqejë.

Croissant, Francë

Është një pastë e famshme flake, e përgatitur me gjalpë dhe brumë dhe e mbushur me reçel mjedër. Ëmbëlsira është ushqim i butë dhe i mrekullueshëm për mëngjes. Kafeja dhe brioshi së bashku bëjnë një çift të mrekullueshëm. Receta është mjaft e thjeshtë dhe duhet ta provoni. Këto pasta janë dashuri.

Paella, Spanjë

Është një pjatë me përbërës kryesor orizin. Ai gjithashtu përmban pulë, perime dhe ushqim deti. Të gjithë këta përbërës shërbehen në një tigan. Pjata ka shije të kripur dhe nuk përmban qepë. Është një pjatë e thatë dhe i gjithë lëngu i përdorur përthithet nga përbërësit e tij

 

Të fundit