E shtunë, 23 Shtator, 2023

F-16 NUK DO T’I SJELLË FITORE UKRAINËS, POR DO TA BËJË LUFTËN MË TË BARABARTË

Avioni do të rivendosë një avantazh për forcat e Kievit dhe do të shtyjë pilotët e Moskës përsëri në Rusi.

Shkruan: EDWARD STRINGER / Ekspert ushtarak për FT

Presidenti Volodymyr Zelenskyy bëri presion kaq të vendosur për furnizimin me avionë luftarakë F-16 për forcat e tij në Ukrainë. A mundet një avion i veçantë të bëjë një ndryshim të madh?

Përgjigja, në rastin e F-16, është po. Duke përdorur samitin e G7 për të njoftuar se SHBA do të ndihmonte në trajnimin e pilotëve ukrainas për të fluturuar avionin, Joe Biden lidhi aleatët e tij në një vendim pro. Në fakt, Zelenskyy e rrëmbeu ngjarjen në mënyrë që kombet e mëdha të futeshin pas Ukrainës, ashtu si udhëheqja ushtarake ruse dukej se po kthehej kundër vetes.

Hetimi fillestar i Bidenit në trajnimin e F-16 ishte frika e përshkallëzimit. Fakti që Shtëpia e Bardhë e ka kapërcyer këtë kujdes sugjeron se oreksi i tyre ndaj rrezikut është rritur. Shqetësimi tjetër i saj ishte se ukrainasit nuk do të ishin në gjendje t’i operonin këta avionë në mënyrë efektive. NATO zakonisht do të paketonte F-16 me një gamë të plotë avionësh mbështetës që konsiderohen thelbësorë për operacionet e tyre: lufta elektronike, shtypja e mbrojtjes ajrore e armikut dhe komanda dhe kontrolli ajror. Pa këto, argumentuan kritikët, aeroplanët do të kishin pak përdorim.

Akuza më e lehtë për t’u dhënë është se do të duheshin 18 muaj për të trajnuar pilotët ukrainas. Provat e fundit të Forcave Ajrore të SHBA-së vërtetuan se edhe pse F-16 është një luftëtar me performancë të lartë, pilotët me përvojë ukrainase mund të mësojnë ta fluturojnë atë në katër muaj. Në fakt, forcat ukrainase kanë integruar armët perëndimore në avionët ish-sovjetikë në periudha kohore që duhet të turpërojnë vetë proceset tona në kohë paqeje. Ka pyetje legjitime se kush bën mirëmbajtjen e thellë në këtë avion perëndimor, por mirëmbajtja e F-16 në vijën e frontit nuk duhet të jetë një problem: ai është një aeroplan i drejtpërdrejtë, me një motor, i prodhuar në një numër të madh, dhe kështu pjesët e këmbimit janë të bollshme. Çështja shumë më e madhe është se kush e mbështet furnizimin me raketa perëndimore ajër-ajër. Amraam-i amerikan është shumë i aftë, por kushton rreth 1 milion dollarë secila. Meteori evropian me rreze më të gjatë është edhe më i shtrenjtë. Ndërsa nivelet kombëtare të stoqeve të luftës janë klasifikuar kuptueshëm, është një sekret i hapur që shumica e forcave ajrore të NATO-s janë të shkurtuara. Aleatët do të bënin mirë të përshpejtonin zinxhirët e tyre të furnizimit me raketa si çështje urgjente.

Mungesa e fuqisë ajrore mbështetëse është më e vështirë për t’u korrigjuar. Natyrisht, Ukraina nuk mund të përsërisë funksionet mbështetëse të NATO-s. Por nuk është e nevojshme: Kievi nuk po kërkon një paketë të fuqisë ajrore ekspeditare, që vepron në rreze, thellë në territorin e armikut. Ajo vetëm duhet të mbajë forcat ajrore ruse (VKS) në jashtë qiellit mbi Ukrainë. Lufta deri më tani ka zbuluar se VKS është e kufizuar të operojë në formacione shumë të vogla dhe vetëm në hapësirën ajrore mbi tokën që ajo kontrollon. Por ajo është e mbrojtur nga raketa të gjera tokë-ajër dhe ka armë të lëshuara nga ajri me rreze më të gjatë që i japin përparësi ndaj pajisjeve ukrainase.

F-16, me radarët, sensorët dhe raketat e tij me rreze më të gjatë, do të rivendoste avantazhin e forcës ajrore ukrainase si në aspektin cilësor ashtu edhe në atë sasior – dhe do ta shtynte VKS-në përsëri në Rusi. Kjo, nga ana tjetër, do të mbrojë si forcat tokësore të Ukrainës ashtu edhe infrastrukturën e saj kritike.

Por rritja e efektivitetit të tij në mungesë të paketimit më të gjerë të energjisë ajrore do të kërkojë imagjinatë. Sistemet e integruara të mbrojtjes ajrore funksionojnë shumë më mirë se ato që veprojnë të izoluara. Forca ajrore ukrainase duhet të lidhë së bashku raketat e saj perëndimore tokë-ajër dhe radarët e tyre të avancuar për t’u siguruar pilotëve të saj një pamje të përmirësuar të betejës ajrore. Sistemet e luftës elektronike të bazuara në tokë mund të bëjnë shumë për të degraduar radarët rusë dhe rrjedhimisht brezin e tij të raketave tokë-ajër.

Përdorimi i dronëve të prototipizuar me shpejtësi në zbulimin dhe shtypjen e misioneve të mbrojtjes ajrore të armikut do t’i bënte avionët luftarakë të Rusisë më të prekshëm. Kjo paketë e sistemeve mbështetëse kryesisht me bazë tokësore – shumë më e lirë se ato ajrore – do t’i lejonte Ukrainës të mbante iniciativën në betejën ajrore.

Së fundmi, duhet marrë parasysh një dimension moral. NATO do të luftonte Rusinë duke fituar fillimisht betejën ajrore dhe më pas duke përdorur epërsinë ajrore për të drejtuar një betejë më efikase tokësore. Duke pasur parasysh dobësinë e VKS, kjo nuk është ëndërr.

Por donacionet e kufizuara të Perëndimit deri më sot e kanë detyruar Ukrainën të ndjekë taktikat e tokës bluarëse. Ne e kemi kufizuar Kievin të luftojë në një mënyrë që nuk do ta kishim, dhe të marrim viktima që nuk do të kishim. Nëse duam që Rusia të mposhtet, ne duhet ta kthejmë këtë pozicion.

Vendimi për F-16 është një hap i madh në drejtimin e duhur. Këta avionë mund të mos arrijnë në kohë për të ndihmuar ofensivën pranverore të Ukrainës, por njoftimi tashmë do të ndikojë në llogaritjet ushtarake dhe politike në Kremlin. F-16 nuk është një ilaç, por një totem i një lufte më të drejtë.

Të fundit