E diel, 28 Maj, 2023

DODIKU THOTË SE RUSIA U DETYRUA TA SULMOJË UKRAINËN

Presidenti i entitetit të Republika Srpska (RS) të Bosnjës, të dominuar nga serbët, Milorad Dodik, u takua të martën në Moskë me presidentin rus Vladimir Putin, njoftoi EWB, përcjell KDP. Dodik tha se Republika Srpska mbetet e palëkundur në qëndrimin e saj për të mos ndjekur një “politikë të njëanshme”.

“Unë mendoj se Federata Ruse, e cila me këmbëngulje luftoi për kuadrin e saj të sigurisë dhe u përpoq të jepte këto garanci më parë, thjesht u detyrua kur bëhet fjalë për këtë operacion ushtarak”, tha Dodik.

Ai vlerësoi se RS e kupton se ky nuk është një konflikt midis Ukrainës dhe Rusisë, por një konflikt mes Perëndimit dhe Rusisë.

Dodik vuri në dukje se Republika Srpska është e ekspozuar ndaj shumë presioneve.

“Ne nuk lejuam marrjen e një vendimi formal për sanksione kundër Federatës Ruse dhe për këtë shkak ishim të ekspozuar ndaj formave të ndryshme të presionit nga partnerët tanë perëndimorë në formën e sanksioneve dhe pezullimit të projekteve dhe programeve të caktuara. Por ne kemi vendosur të mos jemi pjesë e histerisë që po krijohet”, tha Dodik.

Dodik i quajti vendet që vendosin sanksione ndaj Rusisë “armiqësore”, me akuza dhe retorikë të ashpër kundër Ambasadës së SHBA në Sarajevë. Dodik e quajti ambasadorin e SHBA Michael Murphy “anti-serb”. Ai tha se qëllimi i Murphy është aty të “shkatërrojë RS deri në fund të mandatit të tij”.

Pas takimit me Putinin, Dodik tha se presidenti rus i tha se “Marrëveshja e Dejtonit u shkatërrua nga ata që promovojnë rregullat në botë, jo ligjin ndërkombëtar”.

Sipas Radio Televizionit të Republika Srpska (RTRS), Putin ishte “mirënjohës për qëndrimin neutral të RS ndaj çështjes së Ukrainës dhe për mbështetjen e kulturës ruse”. Ai konfirmoi se “bashkëpunimi ekonomik mes Rusisë dhe RS do të vazhdojë”.

Ky ishte takimi i tretë i Dodik me Putinin që nga fillimi i agresionit rus në Ukrainë në shkurt 2022 dhe biseda e tyre e nëntë që nga viti 2014. Brukseli dhe Uashingtoni tashmë kanë reaguar ndaj largimit të tij në Moskë.

Komisioneri i Zgjerimit të BE-së Oliver Varhelyi tha javën e kaluar në Sarajevë se BE-ja ka nevojë për aleatë në luftën midis Rusisë dhe Ukrainës, duke shtuar se partnerët e BE-së nuk do të shkojnë në Moskë. Ambasada amerikane para vizitës së Dodik deklaroi se “asnjë qeveri, në asnjë nivel, nuk duhet të zgjerojë bashkëpunimin me Rusinë, ndërkohë që ajo vazhdon agresionin e saj kundër Ukrainës”.

Të fundit