E mërkurë, 27 Shtator, 2023

AKUZOHET ISH-KREU I FBI, MORI PARA NGA SHËRBIMI SHQIPTAR DHE BASHKËPUNOI ME OLIGARKË RUS

Ish-kreu i kundërzbulimit për zyrën FBI-së në Nju Jork u akuzua në dy aktakuza të veçanta të hënën për gjoja se kishte punuar me një oligark rus të sanksionuar pasi ai doli në pension dhe fshehu qindra mijëra dollarë që mori nga një ish-punonjës i një agjencie të inteligjencës shqiptare, ndërsa ai ishte një zyrtar i lartë në byro, raporton CNN, përcjell KDP.

Charles McGonigal, një veteran 22-vjeçar i FBI-së deri sa doli në pension në 2018, u arrestua të shtunën në Aeroportin Ndërkombëtar John F. Kennedy kur kthehej nga udhëtimi ndërkombëtar, tha një burim i njohur me arrestimin për CNN. Akuzat, të shpallura nga zyrat e avokatëve amerikanë në Distriktin Jugor të Nju Jorkut dhe Uashington, DC, shënojnë një rënie dramatike për McGonigal, i cili ka dorëzuar pasaportën e tij dhe aktualisht është i ndaluar nga çdo udhëtim ndërkombëtar.

Ai u deklarua i pafajshëm nëpërmjet avokatit të tij në një gjyq të hënën pasdite në Nju Jork me akuza në lidhje me shkeljen e sanksioneve amerikane, komplot dhe pastrim parash për punën në vitin 2021 me oligarkun rus Oleg Deripaska, i cili u sanksionua për ndërhyrje në zgjedhjet presidenciale në SHBA në vitin 2016.

Prokurorët pretendojnë se McGonigal dhe Sergey Shestakov, një ish-diplomat rus, i cili së fundmi ka punuar si përkthyes në gjykatat federale të Nju Jorkut në Manhattan dhe Brooklyn, kanë shkelur sanksionet e SHBA-së duke gërmuar të palara mbi rivalin e Deripaskës në kohën kur ai ishte tashmë i sanksionuar.

Në Uashington, McGonigal akuzohet për fshehjen e lidhjeve që kishte me personin që dekada më parë ka punuar për një agjenci të inteligjencës shqiptare, duke përfshirë marrjen e 225,000 dollarëve në disa pagesa.

Prokurorët pretendojnë se McGonigal, si një punonjës i FBI-së, duhej të zbulonte udhëtimet jashtë shtetit dhe kontaktet me shtetas të huaj, gjë që nuk e bëri.

Të hënën, prokurorët e Distriktit Jugor të Nju Jorkut i thanë gjykatëses së magjistraturës Sarah Cave se kishin arritur një marrëveshje paketë garancie me avokatin e McGonigal. Cave dha paketën e rënë dakord për lirimin e McGonigal me një garanci prej 500,000 dollarësh të njohjes personale të bashkë-nënshkruar nga dy individë të pazbuluar.

McGonigal duhet t’i zbulojë gjykatës çdo udhëtim të brendshëm jashtë rretheve jugore ose lindore të Nju Jorkut, përveç paraqitjeve në gjykatë në Uashington. Avokati mbrojtës Seth DuCharme i tha gjykatës se puna e McGonigal përfshin udhëtime ndërkombëtare dhe tha se ai në një moment mund të kërkojë një modifikim të kushtit.

Prokurorët pretendojnë se gjatë disa udhëtimeve jashtë shtetit në Shqipëri, Austri dhe Gjermani, McGonigal nuk kishte raportuar në formularët e qeverisë amerikane se ai u takua me kryeministrin e Shqipërisë, një politikan kosovar dhe të tjerë.

Në një takim, prokurorët pretendojnë se McGonigal i kërkoi kryeministrit të Shqipërisë që të jetë “i kujdesshëm në lidhje me dhënien e licencave të kërkimit të fushës së naftës në Shqipëri për kompanitë ruse”. Ish-punonjësi i inteligjencës shqiptare që i pagoi 225 mijë dollarë kishte interes financiar në vendimin e qeverisë për kontratat.

Një nga pagesat në para – 80,000 dollarë – dyshohet se iu dha McGonigal ndërsa ai ishte ulur në një makinë të parkuar jashtë një restoranti në New York City.

Nën drejtimin e McGonigal, FBI hapi një hetim mbi përpjekjet lobuese të huaja të një shtetasi amerikan bazuar në informacionin që ai mori nga ish-punonjësi i inteligjencës shqiptare. McGonigal nuk e zbuloi kurrë marrëdhënien e tij financiare.

Akuzat jashtë Nju Jorkut pretendojnë se ai u takua për herë të parë me përkthyesin rus, Shestakov, në vitin 2018 ndërsa ishte në FBI nëpërmjet një oficeri të inteligjencës ruse, i njohur si diplomat më parë për Ministrinë e Punëve të Jashtme për Bashkimin Sovjetik dhe Federatën Ruse.

Pasi u tërhoq nga FBI në vitin 2018, McGonigal u soll si konsulent për një firmë ligjore në Nju Jork që punonte mbi sanksionet e Deripaskës, thuhet në dosjen gjyqësore. McGonigal udhëtoi në Londër dhe Vjenë rreth vitit 2019 për t’u takuar me Deripaska dhe të tjerë për të “fshirë” oligarkun rus nga lista e sanksioneve të SHBA.

Ish-agjenti i FBI-së dhe Shestakov u përpoqën të fshehin përfshirjen e tyre me Deripaska, duke përdorur kompani guaska dhe nënshkrime të falsifikuara për të marrë pagesa nga oligarku rus.

Në vitin 2021, McGonigal dyshohet se po punonte për të marrë skedarë “dark web” për Deripaska që ai tha se mund të zbulonin “asetet e fshehura me vlerë më shumë se 500 milionë dollarë amerikanë” dhe informacione të tjera që McGonigal besonte se do të ishin të vlefshme për Deripaska.

Kjo përpjekje u ndërpre papritmas kur FBI-ja sekuestroi pajisjet e tyre elektronike personale në nëntor të atij viti.

Shestakov përballet me një akuzë të deklaratave të rreme për përpjekjen për të fshehur marrëdhënien e tij me ish-agjentin e FBI-së gjatë një interviste me agjentët e FBI-së pas ekzekutimit të urdhrit të kërkimit.

Deripaska, një aleat i Putinit, u sanksionua nga SHBA në vitin 2018 në përgjigje të ndërhyrjes ruse në zgjedhjet e vitit 2016 dhe u akuzua për shkelje të sanksioneve amerikane në shtator.

Ai është një nga oligarkët më të njohur në Rusi dhe emri i tij doli gjatë hetimit Trump-Rusi. Ai u përmend dhjetëra herë në raportin e prokurorit special Robert Mueller, i cili thotë se ai është “afërsisht i lidhur” me Putinin.

Të fundit