E premte, 12 Korrik, 2024

BBC: SERBËT HEQIN BARRIKADAT, POR MOSBESIMI MBETET

Tensionet mes Serbisë dhe Kosovës duket se janë zbutur pas një vendimi për heqjen e barrikadave që bllokonin pikën kryesore kufitare. Serbët etnikë në Kosovë filluan ngritjen e bllokadave më 10 dhjetor në shenjë proteste ndaj arrestimit të një ish-oficeri policie. Vendimi për t’i dhënë fund bllokadës u mor pasi protestuesit zhvilluan bisedime në orët e vona të natës me presidentin e Serbisë.

Megjithatë, Aleksandar Vuçiç ka paralajmëruar se mosbesimi në mesin e pakicës serbe të Kosovës mbetet i lartë. Ai ka thënë se çmontimi i të gjitha barrierave mund të zgjasë disa ditë. Megjithatë, policia e Kosovës tha se Merdare, pika kryesore kufitare e Kosovës me Serbinë, ishte rihapur pas largimit të postblloqeve në anën serbe.

Forca paqeruajtëse e NATO-s në Kosovë e ka mirëpritur heqjen e barrierave, ndërsa shefi i politikës së jashtme të BE-së, Josep Borrell, tha se “diplomacia mbizotëroi për uljen e tensioneve”. Vendimi vjen vetëm pak ditë pasi ushtria serbe tha se ishte në “nivelin e saj më të lartë të gatishmërisë luftarake” për shkak të rritjes së tensioneve me Prishtinën.

Kosova, e cila ka një shumicë dërrmuese shqiptare etnike, u shkëput nga Serbia pas një lufte në 1998-99. Serbia nuk e njeh Kosovën si shtet të pavarur dhe as serbët etnikë që jetojnë atje. Tensionet mes Beogradit dhe Prishtinës ngrihen dhe bien që nga shpallja e njëanshme e pavarësisë së Kosovës nga Serbia në vitin 2008. Por ato kanë qenë veçanërisht të larta gjatë muajve të fundit, me serbët etnikë që kanë tërhequr të gjithë bashkëpunimin me autoritetet e Kosovës.

Shkak ishte një sherr mbi targat. Qeveria në Prishtinë kërkoi që serbët etnikë të dorëzojnë targat e automjeteve të lëshuara nga Serbia dhe t’i zëvendësonin me targa “Republika e Kosovës”.

Vetëm disa persona e zbatuan urdhrin përpara afatit të caktuar dhe plani i Prishtinës për të vendosur gjoba ndaj tyre shkaktoi një dorëheqje masive të serbëve etnikë nga të gjitha institucionet kombëtare të Kosovës në nëntor. Kjo përfshinte policinë, me më shumë se 600 oficerë serbë etnikë që dorëzuan distinktivët e tyre.

Përpjekjet e Bashkimit Evropian, NATO-s dhe SHBA-së për të ndërmjetësuar situatën dështuan. Më pas, një ish-oficer policie serb, Dejan Pantic, u arrestua në fillim të këtij muaji me dyshimin se kishte sulmuar forcat e Kosovës, duke ripërshkallëzuar tensionet.

Të mërkurën, një gjykatës në Kosovë urdhëroi lirimin e z. Pantic nga paraburgimi. Duke iu përgjigjur vendimit për çmontimin e barrikadave, kryeministrja e Serbisë Ana Brnabiç shprehu të enjten falënderimet e saj për serbët në Kosovë për “gjetjen e forcës për t’iu përgjigjur terrorit brutal dhe agresionit”.

Megjithatë, ajo shtoi se nuk mendon se heqja e barrikadave do të nënkuptonte fundin e atyre që ajo i cilësoi si “provokimet” e kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti. Në një postim në rrjetet sociale, Kurti tha se është mirë që barrikadat po hiqen pa ndërhyrjen e policisë së Kosovës.

“Barrikadat i kanë vendosur vetë, i kanë hequr vetë”, tha ai. “Me fjalë të tjera, ata që bllokuan veten janë lodhur kot”. BE dhe SHBA thanë se kanë marrë garanci nga autoritetet e Kosovës se protestuesit paqësorë nuk do të përballen me asnjë veprim ligjor. ©Marrë nga BBC, LAPSI.al

Të fundit