E premte, 19 Korrik, 2024

LUFTË FRANCË-GJERMANI, ELON MUSK PRESIDENT: JA PARASHIKIMET E RUSISË PËR VITIN 2023

Disa nga figurat kryesore ruse kanë bërë disa parashikime ‘të frikshme’ madje dhe disa ‘absurde’ për vitin 2023. Ja cilat janë ato.

Perëndimi po kërkon të vrasë Vladimir Putinin dhe rrezikon të nisë një luftë bërthamore, pretendon ministri i Jashtëm i Kremlinit.

Akuza nga kryediplomati i Kremlinit Sergei Lavrov është ndër parashikimet e reja për disa absurde – për të tjerë shqetësuese, për vitin 2023 nga miqtë më të afërt të diktatorit rus.

Ato përfshijnë kolapsin e BE-së për shkak të ribashkimit të Britanisë dhe NATO-s që kërkon të vrasë liderin rus – një parashikim nga nënkryetari i këshillit të sigurisë të Vladimir Putin, Dmitry Medvedev, një ish-president dhe kryeministër.

Botëkuptimi i Kremlinit e sheh gjithashtu Mbretërinë e Bashkuar duke u shkëputur me Irlandën e Veriut që i bashkohet Republikës Irlandeze.

Një tjetër parashikim i çuditshëm përfshin “krijimin e Rajhut të Katërt në bazë të Gjermanisë dhe satelitëve që bashkohen me të”, veçanërisht Polonia, republikat baltike, Republika Çeke, Sllovakia, Rumania, një Ukrainë me bazë në Kiev, si dhe “të dëbuar të tjerë”.

SHBA-të gjithashtu mund të ndahen, me një luftë të re civile duke parë ndarjen e Kalifornisë dhe Teksasit, profetizoi Medvedev – i cili kohët e fundit u quajt “kllouni i gjykatës” së Kremlinit pavarësisht se ka mbajtur poste të larta, duke përfshirë një rol të ri të shpallur këtë javë për të rritur prodhimin e armëve në Rusi.

Ministri i Jashtëm veteran dhe “skifteri” i Moskës, Sergei Lavrov, bëri parashikimet e tij duke i thënë agjencisë shtetërore të lajmeve TASS se ‘zyrtarët anonimë’ në Pentagon po komplotojnë hapur tentativën për vrasjen e Putinit.

“Uashingtoni është përpara të tjerëve pasi disa “zyrtarë anonimë” nga Pentagoni në fakt shprehën kërcënime për të kryer një “goditje prerëse” në Kremlin, që në fakt është një kërcënim për një tentativë për vrasjen e presidentit rus.

Ai paralajmëroi: ‘Nëse ide të tilla meditohen vërtet nga dikush, atëherë ai duhet të mendojë më mirë për pasojat e mundshme të planeve të tilla.’

“Duket se ata i kanë hequr të gjitha gjurmët e respektit,” tha Lavrov rreth marrëdhënieve të Shteteve të Bashkuara me Rusinë.

“Ish-kryeministrja britanike Liz Truss është një nga shembujt e gjallë, siç tha menjëherë në publik gjatë fushatës së saj parazgjedhore se ishte gati të urdhëronte një sulm bërthamor.” tha ai duke shtuar se:

“Udhëheqësi ukrainas Volodymyr Zelensky ia doli të bindë shtetet e NATO-s që të kryejnë sulme parandaluese bërthamore kundër Rusisë. Kjo është mbi kufirin. Megjithatë, ne dëgjuam deklarata shumë më të këqija në emër të zyrtarëve të regjimit [në Kiev].’

Lavrov akuzoi gjithashtu Perëndimin se ka bërë hamendje të vazhdueshme “me spekulime të papërgjegjshme se Rusia dyshohet se është në prag të përdorimit të armëve bërthamore kundër Ukrainës”.

Ai injoroi kërcënimet e përsëritura për të përdorur armë bërthamore kundër Ukrainës dhe Perëndimit nga kanalet televizive të kontrolluara nga Kremlini.

“Kursi politik i Perëndimit, i cili synon kufizimin total të Rusisë, është jashtëzakonisht i rrezikshëm.

“Kjo mbart rreziqe negative të një përplasjeje të drejtpërdrejtë të armatosur të fuqive bërthamore.”

Ai kërcënoi se Ukraina dhe Perëndimi duhet të pranojnë kërkesat e Rusisë për ‘çmilitarizimin dhe denazifikimin’ e territorit ukrainas, duke deklaruar se: ‘Ka mbetur edhe pak për të bërë… pranoni këto propozime në mënyrë miqësore. Përndryshe, ushtria ruse do të merret me këtë çështje.’

“Ukraina dhe Perëndimi duhet t’i japin fund ‘rezistencës së pakuptimtë’ ndaj Putinit” – shtoi Lavrov.

Ndërkohë, Medvedev, bëri parashikime se nafta mund të rritet më tej në $150 dollarë për fuçi dhe gazi në $5,000 dollarë për 1,000 metër kub, duke dëmtuar ekonomitë perëndimore.

Sipas tij, euro mund të shembet tërësisht, në mesin e ‘hipotezave të tij fataliste’.

Polonia dhe Hungaria mund të gllabërojnë Ukrainën perëndimore, pohoi ai.

Ai parashikoi gjithashtu ‘luftë midis Francës dhe Rajhut të Katërt’ plus ‘ndarjen e Evropës, duke përfshirë … Poloninë’.

Politikani supozoi për një ‘një Luftë Civile Amerikane, ndarjen e Kalifornisë dhe Teksasit në shtete të pavarura [së bashku me] krijimin e një shteti të mundshëm të bashkuar midis Teksasit dhe Meksikës’.

Kjo sipas tij do të vijë si pasojë e ndryshimeve themelore në mendësi që po përçanë amerikanët liberalë dhe ata konservatorë.

Një tjetër propozim ‘i papritur’ ishte ‘fitorja e mëvonshme e Elon Musk gjatë zgjedhjeve presidenciale në SHBA në disa prej shteteve të caktuara për republikanët pas luftës civile’.

Tregjet e aksioneve do të tërhiqeshin drejt Azisë, ndërsa FMN dhe Banka Botërore do të shpërthenin së bashku me sistemin financiar Bretton Woods, tha Medvedev.

“Përpara vitit të ri, të gjithëve u pëlqen të bëjnë parashikime. Shumë ushtrime dhe tentativa drejt hipotezave futuristike, duke konkurruar edhe me propozimin e më të papriturave, madje edhe absurdeve. Kështu që ne gjithashtu do të bëjmë pjesën tonë,’ përfundoi ai.

Artikulli paraprak
Artikulli tjetër

Të fundit