E premte, 12 Korrik, 2024

Ç’PO NDODH NË SHBA? 2 MESAZHET TËRËSISHT TË KUNDËRTA TË JOE BIDEN DHE DONALD TRUMP

Presidenti Joe Biden dhe paraardhësi i tij Donald Trump u dërguan të dy postime në mediat sociale miliona ndjekësve të tyre në ditën e Krishtlindjeve, por mesazhet e tyre ishin krejtësisht të ndryshme.

Ndërsa Biden dërgoi përshëndetje dhe urime tradicionale festive nga ai dhe zonja e parë në ditën e Krishtlindjes, Trump në vend të kësaj e kaloi 25 dhjetorin duke transmetuar një sërë ankesash, duke vazhduar të postonte pretendime të rreme për zgjedhjet e vitit 2020 dhe madje t’i quante Shtetet e Bashkuara një “komb të dështuar.”

Në një postim nga llogaria e tij personale, Biden postoi një mesazh dashurie dhe uniteti, siç mund të pritet nga një president, në ditën e Krishtlindjes.

Mesazhi i Joe Biden

“Jill dhe unë ju urojmë shumë Gëzuar Krishtlindjet. Shpresojmë që ju dhe të dashurit tuaj të jeni të rrethuar nga dashuria, lumturia dhe gëzimi këtë sezon festash,” tha Biden.

Në një postim vijues të dërguar përmes llogarisë zyrtare në Twitter të POTUS, Biden shtoi: “Nga e gjithë familja Biden tek e juaja: Gëzuar Krishtlindjet, Amerikë”.

Presidenti postoi gjithashtu një foto të tij dhe Jill Biden në një telefonatë me punonjësit e urgjencës pasdite të ditës së Krishtlindjes. “Këtë Krishtlindje, Jill dhe unë ishim të nderuar të falënderonim disa burra dhe gra të guximshme në uniformë për sakrificat e tyre këtë kohë të vitit,” shkroi Biden.

“Ata janë larg familjeve të tyre për të na mbrojtur. Dhe ata kanë falënderimet e një presidenti mirënjohës dhe borxhli.”

Mesazhi i Donald Trump

Në të kundërt, Trump zgjodhi të kalojë ditën e Krishtlindjes duke postuar në Truth Social duke sulmuar Biden, dhe duke pretenduar se “Demokratët e Majtë Radikalë” “po kërkojnë me të vërtetë të SHKATËRROJNË AMERIKËN!!!”.

Në postimin e tij të parë në Truth Social më 25 dhjetor, Trump shkroi: “Në këtë ditë Krishtlindjesh shumë të ftohtë, por të bukur, shikoni Kombin tonë TANI në Kufirin Jugor, krahasuar me vetëm pak kohë më parë gjatë administratës Trump. Ne kishim kufirin më të SIGURT në historinë tonë, përkundrejt “shfaqjes së tmerrit” që po ndodh tani, me një numër rekord njerëzish, shumë prej tyre kriminelë të ngurtësuar (përfshirë Vrasësit, Trafikantët e Qenieve Njerëzore dhe Tregtarët e drogës), duke u derdhur në vendin tonë me një ritëm të tillë si nuk e kemi parë kurrë më parë. SHBA po vdes nga brenda!!!”

Ish-presidenti republikan e vazhdoi këtë postim me një tjetër mesazh në rrjetet sociale duke shpjeguar pse “JEMI NJË KOMB NË RRËNIM, NJË KOMB DËSHTAK!” nën administratën e Bidenit.

“Vetëm dy vjet më parë ne ishim të pavarur nga energjia, kishim pothuajse zero inflacion, nuk kishte luftë me Rusinë dhe Ukrainën (nuk do të kishte ndodhur kurrë!), ISIS u mund, Ushtria jonë u rindërtua dhe u respektua (para katastrofës së Afganistanit). Kufiri ishte i fortë, ekonomia ishte E LAVDISHME, virusi kinez ishte në tërheqje (Operacioni Warp Speed ​​u konsiderua një ‘mrekulli’ e ditëve moderne) dhe ne nuk ishim tallja e mbarë botës,” shkroi Trump.

Trump gjithashtu rindau një postim të 24 dhjetorit në të cilin ai e quajti Biden një “demokrat me aftësi të kufizuara mendore” së bashku me rreshtin “Vendi ynë është nën sulm nga Demokratët e Majtë Radikalë. Ata me të vërtetë po kërkojnë të SHKATËRROJNË AMERIKËN!!!” në ditën e Krishtlindjeve.

Të fundit