E mërkurë, 24 Korrik, 2024

SNOWDEN MERR SHTETËSI RUSE, BETOHET NË BESNIKËRI NDAJ RUSISË

Edward Snowden ka marrë një pasaportë ruse pasi është betuar për besnikëri ndaj vendit që e ka strehuar atë nga autoritetet amerikane që nga viti 2013, tha avokati i tij, përcjell kdpolitik.com.

Siç shkruan The Guardian, Snowden, 39 vjeç, një ish-kontraktor i inteligjencës që zbuloi dosje sekrete, të raportuara nga Guardian, iu dha shtetësia ruse me një urdhër të nënshkruar nga Vladimir Putin në shtator.

Të premten, avokati i Snowden, Anatoli Kucherena, tha se Snowden kishte marrë pasaportën e tij. “Ai bëri betimin,” tha ai.

Vendimi ka ardhur në një moment jashtëzakonisht të pafavorshëm, pas pushtimit të Ukrainës nga Rusia dhe zbritjes së mëvonshme në izolimin ndërkombëtar. Rusia ka mobilizuar popullsinë e saj për luftë dhe kërcënoi se do të përdorë armë bërthamore për të mbrojtur territorin që ka pushtuar në Ukrainë.

Kucherena tha të premten se Snowden ishte “i lumtur” dhe se shtetësia ruse do ta pengonte atë të ekstradohej.

“Ai sigurisht është i lumtur dhe falënderues ndaj Federatës Ruse për shtetësinë e tij – ai tani është një qytetar i plotë i Rusisë”, tha Kucherena. Dhe më e rëndësishmja, sipas kushtetutës ruse, ai nuk mund t’i dorëzohet një shteti të huaj.

Kucherena nuk mund të kontaktohej menjëherë për komente të mëtejshme. Asnjë foto apo video e ceremonisë nuk është publikuar.

Në Uashington, zëdhënësi i Departamentit të Shtetit Ned Price tha se SHBA ishte në dijeni të raporteve se Snowden kishte finalizuar shtetësinë e tij ruse dhe tha se administrata e Bidenit nuk do të befasohej nëse raportet ishin të sakta.

“Z. Snowden ka sinjalizuar prej kohësh besnikërinë e tij ndaj Rusisë. Ky hap vetëm do ta zyrtarizonte atë,” u tha Price gazetarëve.

Individëve që marrin nënshtetësinë ruse kërkohet me ligj të zotohen të “respektojnë kushtetutën dhe legjislacionin e Federatës Ruse, të drejtat dhe liritë e qytetarëve të saj, për të përmbushur detyrat e një qytetari të Federatës Ruse për të mirën e shtetit dhe shoqërisë, të mbrojë lirinë dhe pavarësinë e Federatës Ruse, të jetë besnik ndaj Rusisë, [dhe] të respektojë kulturën, historinë dhe traditat e saj”.

Gruaja e Snowden, Lindsay Mills, thuhet gjithashtu se po aplikon për nënshtetësinë ruse. Ata jetojnë në një vend të pazbuluar në vend me dy djemtë e tyre, të cilët kanë lindur në Rusi.

Snowden shkroi në shtator: “Pas vitesh ndarje nga prindërit, unë dhe gruaja ime nuk kemi dëshirë të ndahemi nga djemtë tanë. Pas dy vitesh pritje dhe afro 10 vite mërgimi, pak stabilitet do të bëjë ndryshimin për familjen time. Unë lutem për privatësi për ta – dhe për ne të gjithë.”

Të fundit