E premte, 19 Korrik, 2024

VENDIMI I KURTIT PËR TË MOS SHTYRË AFATIN PËR TARGAT, AMBASADORI AMERIKAN: SHBA, E ZHGËNJYER

Ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Serbi, Christopher Hill shprehu zhgënjimin për vendimin e kryeministrit të Kosovës për të mos dëgjuar thirrjet e vendeve partnere për të zgjatur më tej afatin për çështjen e targave.

“Qeveria e Shteteve të Bashkuara të Amerikës, së bashku me partnerët e saj ndërkombëtarë, ka kërkuar vazhdimisht nga Qeveria e Kosovës që të vazhdojë periudhën e zbatimit të ri-regjistrimit të automjeteve.

Jemi të zhgënjyer dhe të shqetësuar për refuzimin e Qeverisë së Kosovës për të pranuar kërkesat dhe këshillat e partnerëve të saj më të afërt ndërkombëtarë për këtë çështje”, tha Hill.

Gjatë një interviste për mediat serbe, diplomati amerikan shtoi se SHBA mbështet dialogun mes Prishtinës dhe Beogradit nën mbikëqyrjen e Brukselit.

Kryeministri Albin Kurti ka përsëritur ditët e fundit se Kosova i ka dëgjuar sugjerimet e aleatëve ndërkombëtar lidhur me shtyrjen e zbatimit të vendimit për targat, por shtoi se vendi i tij është për respektimin e rendit dhe ligjit.

Të fundit