E premte, 12 Korrik, 2024

CILI ËSHTË ASI NËN MËNGË I BE-SË QË OSE NXJERR PUTIN ZBULUAR OSE I JEP FUND LUFTËS?

Cili është asi nën mëngën e evropianëve që ose nxjerr Putin zbuluar ose sjell paqen e shumëkërkuar?

Lufta e Putinit në Ukrainë po hyn në muajin e saj të 10-të.

Pak mund ta kishin parashikuar se sa do të zgjaste ofensiva dhe sa shumë viktima do të pasonin.

Shtetet e Bashkuara kanë premtuar tashmë mbi $40 miliardë dollarë ndihmë për Ukrainën, teksa presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky vazhdon të kërkojë edhe më shumë.

Ndërkohë, përpjekjet për të çuar Ukrainën dhe Rusinë në tryezën e bisedimeve kanë dështuar, duke përfshirë së fundmi një letër nga Grupi Progresiv i Kongresit që i kërkonte Presidentit Biden të provonte diplomacinë – e cila u tërhoq me ngut dhe iu fajësua një punonjësi.

Si do të përfundojë konflikti?

Ukrainasit nuk kanë ku të shkojnë si palë e pushtuar. Situata e ndërlikuar më tej është fakti se as rusët që kundërshtojnë Putinin nuk kanë ku të shkojnë, dhe përballen me akuza për pabesi gjatë luftës, madje edhe më keq nëse shprehin mospajtim.

Po kështu, Putini nuk ka ku të shkojë veçse përpara. Nëse ai humbet luftën dhe nuk arrin të marrë dhe të mbajë territorin ukrainas, ai do të humbasë pushtetin. Dhe ata që marrin pushtetin nga duart e tij mund të mos synojnë ose të dëshirojnë një transferim paqësor të pushtetit. Në të vërtetë, nuk ka asnjë garanci që pasardhësi i Putinit – nëse dikush e ka këtë ambicie – mund të dëshirojë t’i japë fund luftës.

Putini ka pak për të humbur dhe gjithçka për të fituar duke zgjatur luftën, duke rrezikuar përshkallëzimin dhe, në të vërtetë, duke përdorur armë bërthamore taktike.

Një përshkallëzim i tillë mund të shkaktojë vdekjen e tij, si dhe miliona të tjerëve. Por Putini mund të mos jetë si ju dhe unë. Ai mund të ngushëllohet nga shkatërrimi i shtëpisë së të gjithëve nëse e ardhmja e tij politike është në proces të shkatërrimit.

Çfarë duhet bërë?

Putini, opozita e tij ruse dhe Ukraina kanë nevojë për një vend ku të shkojnë: Bashkimin Evropian.

Udhëzimet e BE-së dhe NATO-s që inkurajonin anëtarësimin në BE për Ukrainën dhe vetëm Ukrainën, ishin pjesë e veprimeve të pamenduara që luajtën një rol thelbësor në krijimin e status quo-së së sotme të tmerrshme. Por modifikimi i këtyre politikave mund të jetë rruga më e mirë e mundshme drejt paqes.

Bashkimi Evropian le t’i ofrojë Rusisë dhe Ukrainës një marrëveshje: tërheqje totale të të gjitha trupave drejt kufijve siç ishin përpara pushtimit të Rusisë në shkurt të vitit 2022, dhe nëse kjo arrihet brenda 30 ditëve, atëherë si Rusisë ashtu edhe Ukrainës do t’i jepet anëtarësimi i menjëhershëm në BE.

Kjo është mënyra për t’i dhënë fund luftës. Putini do ta kishte më të lehtë të tërhiqej nëse do të kishte në dorë diçka që njerëzit e tij do ta vlerësonin. Nga oligarkët te punëtorët, qytetarët rusë pa dyshim do të vlerësonin shtetësinë e BE-së, me të drejtat e saj të udhëtimit dhe të drejtën për të punuar në të gjithë BE-në; në të vërtetë, ata do t’i vlerësonin ato të drejta ligjore jomateriale shumë më tepër sesa do të vlerësonin mbajtjen e territorit ukrainas me forcë nga trupat ruse së bashku me rezervat e tyre të vajit të lulediellit.

Për më tepër, nëse oferta do të refuzohej, atëherë Putini dhe aleatët e tij politikë do të kishin edhe më pak mbështetje popullore, sepse votuesi rus do ta dinte se paaftësia e Putinit në luftë dhe mospërputhja e tij në paqe u kushtuan atyre shtetësinë e BE-së me gjithçka që ajo përfshin. Bërja e Putinit më pak popullor, në këtë mënyrë, do të ishte gjithashtu një rezultat i mirë.

Për Ukrainën, natyrisht, ky plan nuk ka asnjë mangësi. Nëse propozimi ka sukses, lufta përfundon dhe Ukraina bëhet anëtare në BE. Ukraina do të ishte e çmendur të refuzonte ofertën dhe ata mund të vazhdojnë të bëjnë hapa në forumet ndërkombëtare për kthimin e Krimesë dhe territoreve të saj lindore.

Nëse Putini refuzon ofertën, por Ukraina e pranon atë, atëherë Ukraina nuk do të humbiste asgjë të rëndësishme dhe do të gëzonte një vullnet të mirë të shtuar nga komuniteti ndërkombëtar përkundrejt tyre.

Ana negative e bërjes së kësaj oferte nga BE-ja është se nëse ajo do të pranohet nga të dyja palët ndërluftuese, më pas Parlamenti i BE-së dhe institucionet e tjera të BE-së do të duhet të akomodojnë si nacionalistët rusë ashtu edhe ata ukrainas. Kjo do të ishte e ndërlikuar, veçanërisht pasi padyshim që kjo do të vinte së bashku me gjëra si pastrimi i parave, mashtrimi dhe aktivitetet subversive të inteligjencës.

Por ne në Perëndim nuk jemi krejtësisht të pambrojtur kundër keqbërjeve të tilla. Dhe një ‘keqbërje’ e tillë, ndonëse me siguri është për të ardhur keq, është shumë më e menaxhueshme se miliona refugjatë që ikin nga një konflikt tragjik – për të mos thënë asgjë për një luftë të nxehtë me rrezik real të përshkallëzimit në një luftë bërthamore.

Seth Barrett Tillman është një profesor i asociuar në Shkollën e Drejtësisë dhe Kriminologjisë në Universitetin Maynooth në Qarkun Kildare, Irlandë.

Pikëpamjet e shprehura në këtë artikull janë të vetë shkrimtarit.  “Për t’i dhënë fund luftës së Putinit, ofroni Ukrainës dhe Rusisë anëtarësim në BE” / Newsweek/Euronews.al

Të fundit