E mërkurë, 24 Korrik, 2024

RUSIA ANEKSON KATËR RAJONE UKRAINASE, ZELENSKY KËRKON ANËTARËSIM TË PËRSHPEJTUAR NË NATO

Presidenti rus, Vladimir Putin, i ka thënë të premten popullit se Rusia i ka tashmë katër rajone të reja.

Sipas tij, banorët e katër rajoneve ukrainase të aneksuara nga Rusia – Donjeck, Luhansk, Zaporizhja dhe Herson – e kanë marrë vendimin e tyre.

“Rezultatet dihen, dihen mirë”, ka thënë ai.

“Jam i sigurt që Asambleja Federale do t’i mbështesë katër subjektet e reja të Federatës Ruse… sepse ky është vullneti i miliona njerëzve”, ka thënë Putin para publikut.

Ai ka nënshkruar dokumentet e aneksimit dhe ka emëruar liderët rusë në të katër territoret ukrainase.

Zelensky kërkon anëtarësim të shpejtë në NATO

Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky ka bërë të ditur se është duke kërkuar anëtarësim të përshpejtuar të Ukrainës në NATO, pas vendimit të marrë nga Putini.

“Ne e kemi vërtetuar përshtatjen tonë me standardet e aleancës. Ne jemi duke marrë hap vendimtar duke nënshkruar aplikacionin e Ukrainës për anëtarësim të përshpejtuar në NATO”, ka thënë ai përmes një postimi në Telegram.

Aneksimi pason referendumet e rreme

Përgjatë fjalimit, Putin është kthyer mbrapa në histori – duke pretenduar se shumë gjenerata të rusëve kanë luftuar për këto toka.

Putin e ka mbrojtur atë që tashmë e ka bërë në Ukrainë – aneksimin e katër rajoneve – duke thënë se janë territore ruse dhe ka fajësuar Perëndimin se ka bërë përpjekje për ta nënshtruar Rusinë.

Fjalimi i tij në Kremlin pasoi mbajtjen e referendumeve të rreme në rajonet e kontrolluara pjesërisht nga ushtria ruse.

Perëndimi i ka konsideruar këto referendume si të paligjshme.

Putin pretendon se Rusia ‘do të rindërtojë qytezat dhe fshatrat’

Përgjatë fjalimit, Putin ka thënë se dëshiron që Kievi dhe Perëndimi ta dinë se secili banor i rajonit të Donbasit do të bëhet shtetas rus përgjithmonë.

Ai ka thënë se autoritetet e Kievit duhet ta respektojnë qëndrimin e banorëve të këtyre rajoneve, sepse është rruga e vetme drejt paqes.

Presidenti rus ka thënë se shteti i tij do të mbrojë tokën që ka, me të gjitha mjetet që disponon.

Putin është zotuar se Rusia do t’i rindërtojë qytezat dhe fshatrat dhe do të krijojë infrastrukturë për shëndetësi dhe edukim.

Presidenti rus ka thënë, po ashtu, se do të punojë në siguri, ashtu që të gjithë qytetarët të ndihen të mbështetur “në secilën pjesë të tokës amë”.

/REL

Të fundit