E mërkurë, 24 Korrik, 2024

HULUMTIM I BELINGCAT: SI AGJENTJA RUSE U INFILTRUA NË QARQET E NATO-s NË ITALI

Tre minuta para mesnatës së 14 shtatorit 2018, telefoni celular i Andrey Averyanov filloi të binte. Pavarësisht orës së vonë, të dhënat telefonike tregojnë se gjeneralmajor Averyanov, komandanti i njësisë së operacioneve klandestine të GRU-së 29155, ishte ende në zyrën e tij në selinë e shërbimit të inteligjencës ushtarake të Rusisë në Khoroshevskoe Shosse 76 në Moskë.

Më herët atë ditë, Bellingcat dhe partneri i saj hetues rus, The Insider, kishin publikuar një hetim mbi identitetin e kopertinës së “Ruslan Boshirov” dhe “Alexander Petrov”, dy spiunë të fshehtë të GRU të implikuar në helmimin e Sergey dhe Yulia Skripal në Novichok në Salisbury, Angli. Hetimi kishte hapur kapakun në një vrimë të shndritshme në tregtinë e GRU-së: për gati një dekadë, agjencia e inteligjencës ushtarake ruse i kishte pajisur spiunët e tyre me pasaporta të numëruara të njëpasnjëshme, duke lejuar gazetarët investigativë që kishin përvetësuar të dhëna që zakonisht dilnin në tregun e zi të Rusisë, të zbulonin spiunë të tjerë, thjesht duke gjurmuar grupe të tilla numrash.

Në orët pas publikimit të Bellingcat atë ditë, Averyanov kishte marrë disa telefonata nga shefi i tij i lartë – shefi i GRU-së Igor Kostyukov. Në mënyrë të ngjashme, vetë Averyanov kishte kontaktuar me shumë nga vartësit e tij që kishin udhëtuar me pasaporta të tilla – duke përfshirë dy spiunët e përfshirë në grushtshtetin e dështuar në Mal të Zi në vitin 2016.

Telefonuesi i mesnatës ishte kreu i Departamentit 5 të GRU-së, ose i ashtuquajturi Program i Ilegalëve – një departament pak i njohur që mbolli spiunë ushtarakë në mbarë botën nën identitete të rreme. Dy oficerët e GRU-së biseduan për pak më shumë se dy minuta.

Të nesërmen, më 15 shtator 2018, një grua me një emër të gjatë e që tingëllon latinisht bleu një biletë vajtje-ardhje nga Napoli, Itali, për në Moskë. Për rreth një dekadë, ky individ kishte udhëtuar nëpër botë si një kozmopolite, e lindur në Peru, me linjën e saj të bizhuterive. Më vonë atë mbrëmje, ajo zbarkoi në Moskë dhe që atëherë nuk dihet se ishte larguar nga Rusia. Ajo fluturoi me një pasaportë nga një prej numrave që Bellingcat kishte nxjerrë një ditë më parë – në fakt, e saja ndryshonte vetëm me një shifër nga pasaportat me të cilat Boshirov dhe shefi i GRU-së Petrov kishin fluturuar në Britani vetëm gjashtë muaj më parë.

Emri në pasaportën e saj ishte Maria Adela Kuhfeldt Rivera dhe siç kanë zbuluar Bellingcat dhe partnerët e tij hetues, ajo ishte një ilegal i GRU-së për të cilën miqtë nga zyrat e NATO-s në Napoli prej vitesh besonin se ishte një dizajnere e suksesshme bizhuterish me një histori shumëngjyrësh dhe jetë personale kaotike.

Shpikja e “Maria Adela”

Më 8 gusht 2005, zyra e Regjistrimit Civil të Distriktit Independencia në Lima, Peru, mori një kërkesë për regjistrimin e një shtetasi të ri peruan në bazën e të dhënave kombëtare të qytetarëve të vendit. Qytetarja e ardhshme deklaroi se quhej Maria Adela Kuhfeldt Rivera dhe avokatët e saj paraqitën një certifikatë lindjeje nga regjistri i gjendjes civile të qytetit bregdetar të Callao. Certifikata e lindjes ishte e datës 1 shtator 1978 dhe mbante numrin vijues 1109 në regjistrin e lindjeve të Perusë për atë vit.

Sipas një letre nga regjistri civil peruan i rishikuar nga Bellingcat, oficeri civil që trajtonte çështjen e vendosi kërkesën në pritje dhe kërkoi prova shtesë për lindjen aktuale të Maria Adela.

Më 19 gusht 2005, avokatët e “Maria Adela” dorëzuan një dokument shtesë: një certifikatë pagëzimi nga famullia Cristo Liberador në Callao. Sipas dokumentit të kishës, foshnja Maria Adela lindi më 1 shtator 1978 dhe u pagëzua dy javë më vonë, më 14 shtator 1978.

Oficeri civil i Limës nuk ishte i bindur dhe iu drejtua për verifikim famullitarit në dioqezat Cristo Liberador, Rvd. José Enrique Herrera Quiroga. Për fat të keq për qytetarin në pritje, priftit nuk do t’i duhej as të kontrollonte të dhënat e kishës për të raportuar se dokumenti ishte i rremë. Ai kishte pasur nderin të ishte themeluesi dhe prifti inaugurues në këtë kishë, e cila u themelua në vitin 1987, nëntë vjet pasi kishte ndodhur pagëzimi i supozuar i Maria Adela. Faqja e internetit e dioqezave Cristo Liberador detajon datën e themelimit, diçka që një përfaqësues i famullisë e konfirmoi kur Bellingcat e kontaktoi atë.

Më 22 dhjetor 2006, në një raport vjetor buxhetor për Kongresin e Perusë, Ministria Peruane e Drejtësisë raportoi se zyra e saj e migracionit dhe natyralizimit kishte zbuluar tre aplikime mashtruese për shtetësi në vitin 2005, njëra prej tyre ishte ajo e “Maria Adela”. Raporti arriti në përfundimin se identiteti i këtij personi nuk dihet dhe e referoi rastin si krim kundër sigurisë dhe besimit publik në prokurorin kombëtar.

Merrni Dy: Fëmijën Olimpik të Moskës

Edhe pse nënshtetësia peruane e Maria Adela kishte lindur e vdekur, komandantët e saj GRU – me gjasë të pavetëdijshëm se qeveria peruane do ta bënte publike këtë fillim të rremë – vendosën të vazhdojnë me këtë identitet për spiunin e tyre. Nuk dihet arsyeja e këmbënguljes së tyre.

Sido që të ishte, “Maria Adela” mori pasaportën e saj të parë ruse në vitin 2006, duke përdorur saktësisht të njëjtin emër dhe datëlindje. Sipas identitetit të kopertinës që u krijua për të, ajo punoi si “specialiste kryesore” në Universitetin Shtetëror të Moskës dhe jetonte në një adresë në Moskë që në vitin 2010, sipas bazave të të dhënave të regjistrimit. Ata që jetojnë atje tani na thanë se nuk kishin dëgjuar kurrë për të.

Veçanërisht, pasaporta ruse vendase e lëshuar për “Maria Adela” i përkiste një gamë që GRU kishte lëshuar për pasaportat e brendshme të të paktën gjashtë spiunëve të tjerë të GRU, duke përfshirë një oficer të paditur për helmimin e prodhuesit bullgar të armëve Emilian Gebrev dhe një oficer tjetër të përfshirë në helmimi i Sergej Skripal. Bazuar në afërsinë e numrave të pasaportave dhe datës së njohur të lëshimit të pasaportave të tjera, mund të vlerësojmë se “Maria Adela” mori letrat e saj të identitetit rus në nëntor ose dhjetor 2006 – pak para se Ministria e Drejtësisë peruane të digjte publikisht identitetin e saj, edhe pse në një faqe interneti pak të vizituar.

Bazuar në intervistat me katër persona me të cilët “Maria Adela” u miqësua në dekadën e ardhshme, ajo u tregoi atyre që takoi historinë e mëposhtme të emrit dhe origjinës së saj: ajo ishte fëmija i dashurisë së një babai gjerman dhe një nëne peruane dhe lindi në Callao, Peru. Nëna e saj beqare kishte udhëtuar me të voglën e saj “Maria Adela” në Bashkimin Sovjetik në vitin 1980, për të marrë pjesë në Lojërat Olimpike në Moskë. Megjithatë, nëna e saj kishte marrë një mesazh urgjent nga Peruja që kërkonte që ajo të kthehej urgjentisht në shtëpi – dhe e la të vogël “Maria Adela” në kujdesin e një familjeje sovjetike me të cilën ajo me sa duket ishte miqësuar.

Nëna e saj nuk u kthye më dhe “Maria Adela” u rrit në Rusi, duke pasur një marrëdhënie të vështirë si me nënën e saj adoptuese, ashtu edhe me babanë e saj, të cilët – u tha ajo njerëzve – e abuzuan në vitet e saj të fëmijërisë. Kjo e fundit, u tha ajo njerëzve me të cilët kishte miqësi, ishte arsyeja që nuk donte të jetonte në Rusi – ose të martohej me një burrë rus – dhe shpjegoi dëshirën e saj për të jetuar dhe krijuar një familje në Evropën Perëndimore.

Roma, Malta, Parisi

Bellingcat nuk ishte në gjendje të zbulonte të dhënat e udhëtimit për “Maria Adela” para tetorit 2011 për shkak të natyrës së pjesshme të bazave të të dhënave të disponueshme të udhëtimeve. Megjithatë, një shpërndarje e postimeve në mediat sociale që e shfaqin atë në fotot e njerëzve të tjerë e vendosin atë në Maltë dhe Romë në periudhën midis 2009 dhe 2011.

Marcelle D’Argy Smith, ish-redaktore e revistës Cosmopolitan në Mbretërinë e Bashkuar, u bë shoqe e ngushtë me “Maria Adela” të cilën e takoi duke pirë pije në Maltë në verën e vitit 2010. “Maria Adela” jetonte në Maltë me të dashurin e saj të atëhershëm, por në një moment u transferua në Ostia, afër Romës, për të marrë mësime në gjeologji. Maria u përpoq shumë për të marrë një pasaportë gjermane për shkak të babait të saj gjerman, tha zonja D’Argy Smith, por procesi ngeci pasi “Maria Adela” papritur u duk se humbi interesin.

Sipas Marcelle D’Argy Smith, “Maria Adela” fillimisht studioi gjeologji në një universitet në Romë dhe udhëtoi në MB në shkurt 2011 në një udhëtim të organizuar nga shkolla në kompani të ndryshme të dizajnit të modës. Në tetor 2011, “Maria Adela” u transferua në Paris për të ndjekur një MBA. Të dhënat e imigracionit italian të marra nga La Repubblica dhe të shqyrtuara nga ekipi ynë vërtetojnë kujtimet e znj. D’Argy Smith dhe tregojnë se “Maria Adela” fillimisht udhëtoi me viza franceze afatshkurtëra, duke marrë përfundimisht një vizë studentore në shtator 2011.

Pak pasi u transferua në Paris, ajo regjistroi markën e saj tregtare të bizhuterive në Francë nën markën Serein.

Kjo ka të ngjarë të ishte faza fillestare e një plani afatgjatë nga GRU për të vendosur spiunin e tyre të paligjshme si një biznesmene e vetë-mjaftueshme. Në vitet që pasuan, ajo siguroi mbulim ndërsa ajo kërkonte të hynte në nivelet më të larta të Komandës së Forcave të Përbashkëta Aleate të NATO-s në Napoli, Itali.

Një martesë jetëshkurtër

Në korrik 2012, “Maria Adela” u martua me një burrë për të cilin u tha miqve se ishte italian, u thanë gazetarëve tanë tre nga të njohurit e saj. Në realitet, përveç një pasaporte italiane, burri i saj kishte nënshtetësi ekuadoriane dhe ruse dhe lindi në Moskë nga një nënë ruse dhe një baba nga Ekuadori.

Të dhënat e rrjedhura të udhëtimit dhe migrimit rus dhe të dhënat me burim të hapur nga faqja e mediave sociale të bashkëshortit tregojnë se në prill 2012, pak para dasmës së tyre, ai mori një pasaportë ruse nga Ambasada e Rusisë në Ekuador. Pasi martesa u regjistrua në Romë, Itali, ai udhëtoi për në Moskë ku mori një numër identifikimi tatimor rus në shtator 2012.

Një vit më vonë, ai vdiq në Moskë më 13 korrik 2013 në moshën 30-vjeçare, shkaku i vdekjes i regjistruar në certifikatën e vdekjes si “pneumonia e dyfishtë dhe lupusi sistemik”.

Të dhënat e kalimit kufitar tregojnë se “Maria Adela” nuk ishte në Rusi gjatë vdekjes së bashkëshortit të saj të ri, dhe mbërriti në Moskë vetëm një muaj më vonë, më 15 gusht 2013. Një mik i tij i ngushtë që pranoi të fliste me The Insider në kushte anonimiteti për shkak të shqetësimeve për sigurinë e tyre rreth diskutimit të temës së dhënë, roli i “Maria Adela” si spiune u befasua kur mësoi se ai ishte martuar pa u treguar miqve të tij dhe supozoi se mund të kishte rënë dakord për një martesë të leverdishme për të ndihmuar dikë të marrë një pasaportë evropiane. Miku gjithashtu i tha Insajderit se ishte diagnostikuar me Lupus më pak se dy muaj para vdekjes së tij të papritur. [Lupusi sistemik është një sëmundje e indit lidhës me shkaqe të panjohura, e cila, sipas literaturës mjekësore, është e rrallë tek të rinjtë].

E veja e Gëzuar e Napolit

Pas martesës së saj, në fillim të vitit 2013 “Maria Adela” regjistroi kompaninë e saj në Itali – Serein SRL, qëllimi i saj korporativ i renditur si prodhimi dhe tregtia e bizhuterive dhe artikujve luksoz. Siç shihet nga një leje qëndrimi e lëshuar nga policia e Napolit dhe e marrë nga La Repubblica, jo më vonë se tetori 2015 ajo ishte zhvendosur në lagjen elegante Posillipo të qytetit bregdetar me pamje nga Gjiri i Napolit.

Ishte në Napoli që karriera e “Maria Adela” si spiune ilegale ruse arriti kulmin. Gjatë tre viteve të ardhshme, ajo u bë një yll në skenën sociale lokale. Ajo hapi një butik bizhuterish dhe sendesh luksoze, duke e kthyer më vonë në një klub të modës të frekuentuar nga njerëzit e famshëm vendas dhe përfundimisht duke u bërë sekretare e një organizate bamirësie ku morën pjesë edhe anëtarë të qendrës së komandës së NATO-s në Napoli.

Butiku i “Maria Adela” mbante bizhuteri të markës nga linja Serein që ajo pretendonte se i kishte projektuar vetë. Faqja e internetit e tashmë e zhdukur  e kompanisë së saj i përshkroi bizhuteritë Serein si “të krijuara për gruan elegante që nuk është kurrë e tepruar”.

Në fakt, një kërkim i kundërt i imazheve tregon se bizhuteritë shumëngjyrëshe të markës vetë të shitura në butikun “Maria Adela” dhe të reklamuara në faqen e internetit si “made in Napoli” dukeshin të ishin bizhuteri të lira të blera nga shitësit kinezë me shumicë në internet.

Kjo nuk e pengoi ngjitjen e “Maria Adela” në shoqërinë e Napolit si një dizajnere në modë bizhuterish – duke u shoqëruar në shoqëri me emrin Adela Serein, sipas miqve, ajo dhe galeria e saj u shfaqën në mediat lokale si kjo video promovuese duke lavdëruar nisjen të “Serein Concept Gallery”. Një raport i gazetës lokale në atë kohë detajonte pjesëmarrjen e këshilltarëve vendorë, sipërmarrësve dhe të famshëmve.

Drejtimi i Lion Club

Sidoqoftë, shtrirja sociale e “Maria Adela” nuk ishte e kufizuar vetëm në turmën e Napolit.

Në një moment në vitin 2015, “Maria Adela” u bë sekretare – dhe një nga anëtarët më aktivë – të një organizate bamirëse lokale – Lions Club Napoli Monte Nuovo. Kjo nuk ishte thjesht një degë e rregullt e Lions Club, një organizatë që shtrihet në të gjithë globin dhe që synon të përmirësojë komunitetet në të cilat vepron dhe të avancojë shoqërinë qytetare. Fillimisht ishte krijuar nga një oficer i NATO-s me bazë në Napoli.

Sipas Oberstleutnant Thorsten S, një oficer gjerman i Bundeswehr-it, i cili në vitin 2015 ishte arkëtar i kësaj dege të Lions Club, anëtarësimi i klubit ishte zbehur në vitet e mëparshme dhe një ekzekutiv nga klubi më i madh i Lions në Napoli rekomandoi “Maria Adela” si një mënyrë për të fuqizuar anëtarësim duke shtuar një lidhje të gjallë ndërkombëtare. Oberstleutnant foli me kusht që ai të citohej duke përdorur vetëm inicialin e parë të mbiemrit të tij, siç kërkohet nga stafi i Bundeswehr-it kur fliste për mediat. Ai kujton se “Maria Adela” ishte shumë aktive në përpjekjen për të rigjallëruar aktivitetet e klubit, mori pjesë në të gjitha ngjarjet dhe në një moment në 2018 – me rënien e anëtarësimit dhe rishfaqjen e perspektivave për mbylljen e klubit – madje doli vullnetarisht për të paguar tarifën e anëtarësimit të të gjithëve. Oberstleutnant Torsten S tha se ai kurrë nuk i kuptoi motivet e saj për ta bërë këtë.

Tre të njohura të “Maria Adelës” të NATO-s të intervistuar nga grupi hetimor thanë se në rolin e saj në Lion Club, ajo ndërvepronte me shumë staf të NATO-s, u miqësua me një numër oficerësh të NATO-s dhe kishte ndërveprime të shpeshta sociale me ta. Një punonjës i NATO-s, i cili foli me hetuesit në kushte anonimiteti, pranoi se kishte një marrëdhënie të shkurtër romantike me Maria Adela. Jeta e saj e dashurisë ishte edhe një temë që “Maria Adela” trajtoi me miqtë. Në një email të ndarë me Bellingcat nga Marcelle D’Argy Smith, “Maria Adela” shkroi se me një punonjës të marinës amerikane , që ajo kishte takuar në Napoli dhe që ishte fotograf, kishte pasur lidhje dashurie me të.

Por jo të gjitha marrëdhëniet që ajo ndërtoi ishin të një natyre romantike, larg saj. Një nga njerëzit e perceptuar si miqësor me “Maria Adela” ishte Kol. Shelia Bryant, atëherë Inspektore e Përgjithshme për Forcat Detare të SHBA në Evropë dhe Afrikë. Zonja Bryant, e cila u largua nga Napoli në maj të vitit 2018 dhe kandidoi për kongres si demokrate, thotë se i dukej konfuze dhe jo bindëse historia e pasme e “Maria Adela” (“pse dikush do ta braktiste fëmijën e tij në Bashkimin Sovjetik?”), dhe burimi i saj i vazhdueshëm e të ardhurave të vështira për t’u shpjeguar (“ajo hapi një dyqan dhe lëvizte shpesh apartamente në pjesë të pasura të qytetit pa rrjedha të besueshme të ardhurash”). Zonja Bryant thotë se ajo dhe bashkëshorti i saj e përmbanin komunikimin e tyre me “Maria Adela” në ndërveprim social, duke u përpjekur ta ndihmonin atë në ato që dukej të ishin çështje emocionale me burrat. Ky perceptim iu bë jehonë nga Marcelle D’Argy Smith dhe një e njohur tjetër e “Maria Adela”, e cila foli me Bellingcat në kushte anonimiteti. Zonja Bryant thotë se ata nuk diskutuan politikë me “Maria Adela” dhe se ajo vetë kishte akses të kufizuar në informacione shumë konfidenciale ushtarake mbi bazën e nevojës për t’u ditur. Në kujtimet e saj, “Maria Adela” ndërveproi shoqërisht jo vetëm me stafin dhe oficerët e NATO-s amerikanë, por edhe belgë, italianë dhe gjermanë.

Zonja Bryant tha se ajo dhe burri i saj u njohën me “Maria Adela” nga gruaja e një kontraktori të qeverisë amerikane të vendosur në Napoli. Gazetarët u përpoqën vazhdimisht të kontaktojnë këtë grua, por ajo bllokoi hetuesin Bellingcat pasi iu afrua përmes Facebook dhe refuzoi thirrjet telefonike nga gazetarët e Der Spiegel.

Një person tjetër i cili u përshkrua nga Oberstleutnant Thorsten S si i afërt me “Maria Adela” – përpara se të përplaseshin me njëri-tjetrin në 2018 – ishte një administrator i sistemeve të të dhënave në qendrën komanduese të NATO-s në Napoli. Ky person – i cili nuk është më në NATO – fillimisht pranoi të fliste me Der Spiegel. Megjithatë, pasi zbuluan temën e hetimit, ai nuk iu përgjigj më thirrjeve apo mesazheve as nga Der Spiegel, as nga Bellingcat.

Ndërsa “Maria Adela” sigurisht kishte akses të drejtpërdrejtë personal me shumë oficerë të NATO-s dhe marinës amerikane në Napoli – dhe shkëmbeu vizita në shtëpi me disa prej tyre – nuk është e qartë nëse ajo ka pasur ndonjëherë akses fizik në bazën e NATO-s. Bazuar në një shumëllojshmëri të kujtimeve nga të njohurit, ajo megjithatë mori pjesë në shumë ngjarje të organizuara nga NATO ose ushtria amerikane – duke përfshirë ballot vjetore të NATO-s, darka të ndryshme për mbledhjen e fondeve dhe ballot vjetore të Trupave Detare të SHBA. Ajo gjithashtu ftoi të njohurit e saj nga NATO në dyqanin e saj dhe të paktën njërit prej tyre kujtoi se kishte blerë sende nga ajo.

Një postim në Facebook që sugjeronte se “Maria Adela” ishte e pranishme në një ballo të Forcave të Komandës së Përbashkët.

Bahreini dhe përtej

Kujtimet nga zonja D’Argy Smith dhe postimet në rrjetet sociale në Facebook “Maria Adela”, si dhe në atë të kompanisë së saj, tregojnë se që nga viti 2013 ajo udhëtonte rregullisht në Bahrein, me pretekstin se merrte pjesë në panairet e mallrave luksoze dhe vjetore, ekspozita e bizhuterive, xhevahireve nga Arabia. Itinerari i udhëtimit nga viti 2013, ajo ndau me znj. D’Agy Smith me email se ajo qëndroi në Bahrein nga 17 nëntori deri më 24 nëntor të atij viti.

Pas udhëtimit të saj, ajo i dërgoi email zonjës D’Argy Smith, duke shkruar”

“… në Bahrein gjithçka shkoi mirë, përveçse ne nuk shitëm… Por ekspozita tregtare ishte e mrekullueshme, unë e dua vendin dhe njerëzit që takova. Pasi u ktheva pas pesë ditësh, më duhej të fluturoja për në Moskë pasi nëna ime nuk ndihej mirë. Aty qëndrova një javë dhe më pas u ktheva në Itali. Tani po punohet në katalogun dhe përmirësimin e pjesëve. Rreth Krishtlindjeve [unë] duhet të shkoj përsëri në Moskë pasi nëna ime ende nuk po shkon mirë.”

Një skanim i një artikulli të gazetës së Bahreinit që përmend “Maria Adela Rivera Kuhfeldt” dhe një foto e saj në ekspozitë, të dyja iu dërguan me email Marcelle D’Argy Smith në dhjetor 2013.

Në dhjetor 2014, llogaria e kompanisë së saj në FB postoi një foto në të cilën ajo mund të shihet duke i dhuruar mansheta Serein kryeministrit të atëhershëm të vendit, Princit Khalifa bin Salman Al Khalifa.

Një postim në faqen Serein në Facebook duket se tregon “Maria Adela” takimin me kryeministrin e atëhershëm të Bahreinit, Princin Khalifa bin Salman Al Khalifa, në 2014.

Hera e fundit e njohur që “Maria Adela” ka udhëtuar në Bahrein ka qenë në vitin 2017, bazuar në një email dërguar Marcelle D’Argy Smith në gusht 2017, në të cilin ajo tha se atëherë priste rinovimin e lejes së saj të qëndrimit italian dhe kishte rezervuar udhëtimin për në Bahrein dhe më pas në Moskë në mes të nëntorit të atij viti.

Ndërsa ekipi hetimor nuk mundi të krijonte rrjetet e lëvizjes dhe komunikimit të “Maria Adela” brenda Bahreinit, ndoshta është e dukshme që vendi është shtëpia e bazës së aktivitetit të mbështetjes detare të Shteteve të Bashkuara dhe e Komandës Qendrore të Forcave Detare të SHBA dhe Flotës së Pestë të Shteteve të Bashkuara. Baza pret mbi 7000 oficerë dhe trupa amerikane.

Bahreini nuk ishte i vetmi destinacion jashtë Napolit ku “Maria Adela” tha se kishte udhëtuar për gjoja arsye biznesi. Përveç udhëtimeve në bizhuteri apo ekspozita luksoze – në Zvicër dhe Gjermani, ajo gjithashtu i tha të paktën një shoku se kishte planifikuar udhëtimin në Tajlandë. Në një email që i dërgoi zonjës D’Argy Smith në qershor 2014, “Maria Adela” tha se do të vizitonte kombin e Azisë Juglindore “brenda disa javësh” për të provuar të krijonte prodhimin për linjën e saj të bizhuterive atje. Megjithatë, hetuesit nuk ishin në gjendje të gjenin ndonjë informacion me burim të hapur që vërtetonte një udhëtim të tillë.

Një ikje e nxituar

Në vitin 2018, “Maria Adela” fiktive fluturoi përsëri në Moskë për herë të fundit. Me këtë rast, megjithatë, ajo udhëtoi me një pasaportë të re, të tretë ruse. Ashtu si dy të mëparshmet, kjo pasaportë përdorte një numër nga grupet e caktuara nga GRU.

Jeta e saj zakonisht aktive shoqërore u avullua dhe asnjë nga të njohurit me të cilët folën gazetarët nuk mban mend të jetë informuar prej saj për planet e saj për t’u larguar përgjithmonë nga Italia, apo arsyet e një vendimi të tillë. E vetmja kujtim nga jeta e saj e mëparshme që “Maria Adela” solli me vete në shtëpi, tregojnë të dhënat kufitare, ishte një mace. “Maria Adela” kishte një mace të zezë të quajtur Luisa, të cilën dy nga të njohurit e saj e përshkruan për ekipin tonë si të vetmen gjë të qëndrueshme në jetën e saj.

Dy muaj pas largimit të saj, megjithatë, ajo postoi një postim të fundit të fshehtë, por kryesor në faqen e saj në Facebook. Në të, ajo aludoi se ka vuajtur nga kanceri dhe flet për flokët e saj që i janë rritur sërish “pas kimioterapisë”.

Në fakt, në kohën kur personi fiktiv që miqtë e saj të tronditur dhe të shqetësuar e njihnin si “Maria Adela”, shkruante këtë mesazh, gruaja e vërtetë – një oficere e GRU e quajtur Olga – po kalonte kohë pas timonit të makinës së saj të fundit Audi dhe po bënte një zhvendosje në një apartament të ri, luksoz në një lagje luksoze të Moskës.

Pak më shumë se tre vjet pas zhdukjes nga Napoli, më 4 dhjetor 2021 “Maria Adela” dërgoi një mesazh tjetër të fshehtë, këtë herë në një bisedë të drejtpërdrejtë në WhatsApp me Marcelle D’Argy Smith. Në mesazh thuhej:

“E dashur, e dashur Marcelle!

Ka [shumë] gjëra që unë nuk mund (dhe kurrë nuk mundem) t’i shpjegoj!

Por më mungon shumë dhe shumë shumë…”

Gjuetia për të Gjuetia për të vërtetën “Maria Adela”

Bellingcat dhe partnerët e tij hetues vendosën lidhjen e dukshme të asaj kohe të “Maria Adela” në GRU në fund të vitit 2021, bazuar në disa tregues që e bënë identitetin dhe sjelljen e saj të mbulimit të pajtueshme me modus operandi të inteligjencës ushtarake të Rusisë. Së pari, një person me një emër dhe datëlindje të tillë nuk ekzistonte në asnjë bazë të dhënash ruse (aktuale) – duke përfshirë bazën e plotë të të dhënave zyrtare të pasaportave – por emri i saj u shfaq në një grup të dhënash të pasaportave dhe adresave të 2007-ës, ku kishim gjetur më parë oficerë të tjerë të GRU-së të listuar nën mbulesën e identitetit të tyre. Asaj i ishin lëshuar të paktën tre pasaporta – një vendase dhe dy pasaporta udhëtimi ndërkombëtare – nga vargjet e përdorura nga shumë oficerë të tjerë të njohur të GRU. Identiteti i saj i kopertinës ishte ai i një personi të lindur në Amerikën e Jugut me origjinë të përzier – që ishte një histori e preferuar si për Shërbimin e Inteligjencës së Jashtme të Rusisë, SVR dhe ilegalët GRU, siç dëshmohet së fundmi nga kapja dhe dëbimi i një oficeri të konfirmuar të GRU, i cili kishte jetuar për vite në SHBA dhe Irlandë si brazilian me baba gjerman. Ndërsa teorikisht kjo hapi mundësinë që “Maria Adela” të ishte një SVR e paligjshme, mbivendosja e diapazonit të pasaportave plus interesi i dukshëm në NATO e bëri anëtarësimin në GRU shumë më të besueshme.

Megjithatë, ekipi ynë luftoi për muaj të tërë për të gjetur ndonjë të dhënë për identitetin e saj të vërtetë. Nuk kishte asnjë fotografi të këtij personi në mediat sociale ruse, kështu që kërkimet e kundërta të fytyrës nuk dhanë rezultate. Numrat e telefonit rus që ishin renditur si kontakte për identitetin e saj të rremë në dokumentet e saj të “krijimit të identitetit” të vitit 2007 u regjistruan tek një “person anonim” (që ishte një tjetër tregues i lidhjes së saj me një shërbim sekret, pasi të gjithë numrat në Rusi duhet të jenë të regjistruar në emër të një personi real).

Një kërkim i kundërt i fytyrës në bazën e gjerë të të dhënave të pasaportave të Rusisë nuk çoi në asnjë përputhje me një besim bindës të ngjashmërisë së fytyrës. Megjithatë, ai prodhoi qindra ndeshje të mundshme me rezultate të ulëta që ekipi ynë filloi t’i analizonte për të identifikuar mbivendosje të tjera të mundshme.

Ishte një analizë e thellë e një prej këtyre ndeshjeve të fytyrës me rezultate të ulëta që përfundimisht rezultoi në identifikimin e personit real pas “Maria Adela”.

Krahasimi i dy fotografive të “Maria Adela” të moshave të ndryshme nga burimet e mediave sociale me një foto të vjetër pasaporte të një shtetaseje ruse me emrin Olga Kolobova, e lindur në vitin 1982, në mjetin Azur të Microsoft dha rezultate jo mbresëlënëse prej më pak se 35%. Pasi fillimisht e hodhën poshtë këtë person si një të dyshuar të pamundur, gazetarët e rishikuan këtë hipotezë për shkak të cilësisë së vjetër të fotografisë së pasaportës, me gjasë që tregonte personin në moshën 14 ose 15 vjeç.

Në të vërtetë, përputhshmëria jo-vizuale midis dy personave shpejt u bë jashtëzakonisht intriguese. Së pari, Olga Kolobova nuk kishte asnjë gjurmë dixhitale në Moskë para vitit 2018. Asnjë regjistrim i vetëm i adresës, shkelje trafiku ose regjistrimi i numrit të telefonit nuk u zbulua në asnjë nga dhjetëra bazat e të dhënave të zbuluara të Moskës. Megjithatë, ky person kishte një prani dixhitale shumë aktive që filloi në nëntor 2018 – pikërisht në kohën kur “Maria Adela” do të ishte kthyer në Moskë.

Ngjashmëri të tjera rrethanore filluan të shfaqen. Në nëntor 2018, Olga Kolobova kishte blerë makinën e saj të parë në Rusi, treguan bazat e të dhënave: ishte një model krejt i ri, i vitit 2018 i një Audi 3. Rastësisht, Instagrami i “Maria Adela” tregoi një fotografi POV të saj pas timonit të një Audi. në vitin 2016, duke sugjeruar një prirje për këtë model makine.

Më pas zbuluam një llogari të mediave sociale në platformën ruse Odnoklassniki (OK) që në vitin 2019 ishte regjistruar me emrin dhe datëlindjen e Olgës. Përveç promovimit të përmbajtjes pro-luftës nga një grup i quajtur “Miqtë e Putinit”, ajo ishte anëtare e vetëm një grupi tjetër në OK – atë të një klinike veterinare në Moskë që kujdesej për, mes kafshëve të tjera, macet.

Duke përdorur bazat e të dhënave të vjetra të rrjedhura nga qytetet jashtë Moskës, përfundimisht arritëm të gjurmojmë praninë e mëparshme dixhitale të Olgës në Rusi deri në vitin 2005, kur, në moshën 23-vjeçare, ajo kishte regjistruar një kompani që tregtonte alkool në rajonin e Krasnodarit në Rusi. Duke gjurmuar regjistrimin e mëpasshëm të adresës së saj, ne mundëm të gjurmojmë edhe babanë e saj. Zbuluam se ai kishte qenë Shef i Fakultetit Ushtarak në Universitetin e Urals në Ekaterinburg derisa doli në pension në vitin 2007. Më intriguese, faqja e shkollës së tij mburrej se ai, një kolonel në forcat e armatosura të Rusisë, kishte marrë shumë vlerësime dhe medalje “për shërbimi ndaj Atdheut jashtë vendit, përfshirë në Angola, Irak dhe Siri”. Bazuar në gjetjet nga hetimet e mëparshme se spiunët e GRU-së rekrutohen shpesh nga fëmijët e oficerëve të lartë ushtarakë, duke përfshirë me prejardhje të inteligjencës, kjo shtoi besimin e mëtejshëm për mundësinë që “Maria Adela” dhe Olga të ishin i njëjti person.

Kjo hipotezë u përforcua edhe nga fakti se Olga Kolobova ishte bërë pronare e dy apartamenteve në Moskë gjatë periudhave kur “Maria Adela” ishte në Rusi. E para – një studio e vogël në një vend prestigjioz, u ble gjatë një prej udhëtimeve të “Maria Adela” në Rusi në prill 2013. E dyta, një apartament luksoz 100 metra katrorë në një kompleks banimi të nivelit të lartë – me vlerë rreth 800,000 euro bazuar në oferta të krahasueshme – u ble në vitin 2020. Në të njëjtën kohë, të dhënat e rrjedhura të shpërndarjes së ushqimit nga YandexFoods treguan se Olga kishte porositur ushqim gjatë orarit të punës në një adresë ku ndodhet Fondi i Pensionit të Rusisë. Me supozimin se ajo punon si nëpunëse në organet e pensioneve, prejardhja e fondeve të konsiderueshme për të blerë këto apartamente dukej shumë e paqartë.

Të udhëhequr nga të gjitha këto të dhëna, ekipi ynë ishte në gjendje të merrte një fotografi të re të Olga Kolobova nga një sinjalizues me akses në bazën e të dhënave ruse të patentë shoferëve. Ajo foto – e cila dukej se ishte e vitit 2021 – dha një përputhje bindëse mes fytyrave të “Maria Adela” dhe Olga Kolobova.

A positive match between photographs of “Maria Adela” and Olga Kolobova using the Microsoft azure facial recognition tool.

Megjithatë, softueri i njohjes së fytyrës, megjithëse i dobishëm, nuk është i mjaftueshëm për të vërtetuar përfundimisht se dy individë janë i njëjti person në një hetim si ky. Gazetarët më pas kërkuan numrin e telefonit të Olgës në WhatsApp dhe gjetën prova të forta se Olga dhe “Maria Adela” ishin me të vërtetë i njëjti person.

Fotoja që “Maria Adela” kishte përdorur si profil në Facebook, ishte përdorur edhe nga Olga si imazh profili i saj në WhatsApp. Edhe “Maria Adela” e kishte postuar foton në faqen e saj në Instagram.

Left: Olga Kolobova’s profile image on WhatsApp. Right: “Maria Adela’s” profile image on Facebook.

Kjo, krahas të gjitha mbivendosjeve të tjera, mjaftoi për të zbuluar identitetin e vërtetë të “Maria Adelës”. Por çfarë ndodh me përkatësinë e saj në GRU? Kjo sugjerohej fuqimisht nga numrat e pasaportave që ishin në rangun e agjentëve të tjerë të GRU, historia e Amerikës së Jugut që ishte përdorur nga të paktën një GRU tjetër e paligjshme dhe përkatësitë e mëparshme të babait të saj. Megjithatë, ne vendosëm të merrnim regjistrime të meta të dhënave telefonike për numrin e Olga Kolobova për të parë nëse mund të gjendej ndonjë vërtetim i mëtejshëm.

Më 23 shkurt 2022, Dita e Mbrojtësve të Atdheut të Rusisë, e festuar universalisht midis oficerëve ushtarakë, Olga thirri një numër që ishte i njohur për ekipin tonë të hetimit. Nuk ishte askush tjetër veç numri i të njëjtit komandant nga Departamenti 5 i GRU-së, i cili i kishte bërë thirrjen e mesnatës gjeneralit Averyanov katër vjet më parë.

Mision i Suksesshëm apo Mision i Ndërprerë?

Shërbimi gati dhjetëvjeçar i Olga Kolobova si i paligjshëm është i pazakontë në krahasim me rastet e tjera të njohura të spiunëve rusë të fshehtë për disa arsye. Një nga këto është ndërprerja e vetë-imponuar e dislokimit të saj, pa u kapur nga shërbimi i huaj i kundërzbulimit. Kjo lë të hapur pyetjen nëse GRU e perceptoi qëndrimin e saj në Evropë si një sukses apo një dështim. Në krahasim me ilegalët e tjerë të njohur rusë, të cilët jetuan për dekada në Perëndim dhe ishin në gjendje të krijonin vetëm rrjete pak interesante kontaktesh, rrjeti “Maria Adela” – duke u përzier me oficerët e NATO-s dhe marinës amerikane, duke përfshirë disa që do të kishin akses në fotografitë bazë ose dosjet konfidenciale ligjore dhe bazat e të dhënave duken mbresëlënëse, të paktën në letër. Gjatë vendosjes së saj, Kolobova udhëtoi gjerësisht nën maskën e vizitës së ekspozitave dhe miqve në të gjithë Evropën, Bahreinin dhe potencialisht Tajlandën. Kjo aftësi në vetvete mund të kishte qenë e dobishme për GRU-në.

Nuk ka asnjë provë që shërbimet e kundërzbulimit perëndimor ose vetë shërbimi i sigurisë së brendshme të NATO-s ishin në dijeni të pranisë së një spiuni ushtarak rus të vendosur në mënyrë strategjike pranë Qendrës së Komandës së Forcave të Përbashkëta të NATO-s në Evropë. Asnjë nga të njohurit e “Maria Adelës” me të cilët folëm – të gjithë ata mund të gjurmoheshin tek ajo nëpërmjet të dhënave me burim të hapur – nuk ishte kontaktuar as nga NATO dhe as nga organet e rendit për t’u informuar në lidhje me ndërveprimin e tyre me rusët.

Insajderi dhe Der Spiegel iu afruan Olga Kolobova për komentet e saj përmes Telegramit dhe emailit. Ndërsa mesazhet e Telegramit që i dërgoheshin dukej se shiheshin, ajo nuk u përgjigj.

Der Spiegel iu drejtua gjithashtu zëdhënësit të NATO-s për komente. Në kohën e shtypit, zyra e NATO-s nuk ishte përgjigjur.

Përktheu dhe përshtati: KDPOLITIK.COM 

 

 

 

Të fundit