E mërkurë, 24 Korrik, 2024

TRONDIT DEPUTETI RUS, KËRCËNON LIVE GAZETARIN GJERMAN: DO VIJMË T’JU VRASIM TË GJITHËVE

Një ngjarje e pazakontë ka ndodhur gjatë një emisioni LIVE, ku një deputet rus ka kërcënuar me jetë një gazetar gjerman.

Aleksey Zhuravlyov, një anëtar i parlamentit rus dhe një aleat i presidentit rus Vladimir Putin, së fundmi kërcënoi se do të vriste një gazetar gjerman që mbulonte luftën midis Rusisë dhe Ukrainës. Që kur Putini nisi pushtimin e Ukrainës më 24 shkurt, Kremlini ka goditur lirinë e shtypit dhe të shprehjes në Rusi, ndërsa ka ndjekur penalisht ata që flasin kundër luftës. Ndërkohë, televizioni i mbështetur nga Kremlini është bërë një shpërndarës kryesor i propagandës pro-luftës, që shpesh përmban kërcënime kundër Perëndimit.

Gjatë një interviste në programin rus të lajmeve 60 minuta, Zhuravlyov, lideri i partisë pro-Putin Rodina, kërcënoi Björn Stritzel, një reporter i agjencisë gjermane të lajmeve BILD, i cili po mbulon luftën nga Ukraina. Një video e komenteve të tij u postua në Tëitter të shtunën nga gazetarja Julia Davis, e cila monitoron propagandën ruse.

“Nuk më intereson, dua t’i them këtij nazisti: K****, do të vijmë të gjithë t’ju vrasim të gjithëve,” tha ai.

Megjithatë, komentet e tij u hodhën poshtë nga prezantuesi i televizionit shtetëror rus, Yevgeny Popov, i cili ‘e qortoi’ atë për kërcënimin e njerëzve.

“Këta janë gazetarë. Këta janë propagandistë, por të mos jemi të tillë. Të mos vrasim askënd”, tha ai.

Të fundit