E mërkurë, 27 Shtator, 2023

Kurti: Agresioni rus shtoi mosmarrëveshjet Kosovë-Serbi

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti pas darkës joformale me presidentin serb, Aleksandër Vuçiq dhe emisarin e Bashkimit Evropian për dialogun, Miroslav Lajçak, ka reguar përmes një postimi në Twitter.

Kurti, ka thënë se agresioni i fundit rus në Ukrainë ka shtuar mosmarrëveshjet mes dy vendeve.

“Agresioni i fundit rus në Ukrainë shtoi mosmarrëveshjet tona. Por ne mbetemi të përkushtuar ndaj dialogut parimor me Serbinë për një marrëveshje të përqendruar në njohjen reciproke. Raundi i sonte u zhvillua në Pallatin Borsig në Berlin gjatë një darke pune”, ka shkruar Kurti.

Kurti po qëndron në Berlin, atje kryeministri ka takuar kancelarin gjerman Olaf Scholz dhe ministren e Jashtme të Gjermanisë, Annalena Baerbock.

 

 

Të fundit