E premte, 12 Korrik, 2024

Studimi amerikan: Coronavirus jeton me orë të tëra në grimcat e ajrit dhe një ditë në sipërfaqe

Coronavirus jeton me orë të tëra në grimcat e ajrit dhe një ditë në sipërfaqe, tregon studimi i ri amerikan, njofton CNBC, përcjell KDP.

Koronavirusi i ri mund të mbijetojë për disa orë në grimcat e ajrit dhe një ditë në sipërfaqe, sipas një studimi të ri të financuar nga federata e botuar në New England Journal of Medicine.

Studiuesit nga Instituti Kombëtar i Shëndetit, Qendrat për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve, UCLA dhe Universiteti Princeton ekzaminuan se sa kohë COVID-19 mbijeton në ajër, si dhe në bakër, karton, plastike dhe çelik dhe më pas e krahasuan atë me SARS, koronavirus që u shfaq në fund të 2002 dhe vrau afro 800 njerëz.

Ata zbuluan se COVID-19 ishte i zbulueshëm në aerosole deri në tre orë, deri në katër orë në bakër dhe deri në 24 orë në karton. Koronavirusi i ri gjithashtu mund të zgjasë deri në tre ditë në plastikë dhe çelik, përfunduan shkencëtarët, duke shtuar se sasia e virusit të mbetur në ato sipërfaqe zvogëlohet me kalimin e kohës. Aersols janë grimca të ngurta ose të lëngshme që varen në ajër, përfshirë mjegull, pluhur dhe gaz që zakonisht përdoret në procedurat mjekësore si ventilimi dhe nebulizatorët.

Rezultatet sugjerojnë “që njerëzit mund të fitojnë virusin përmes ajrit dhe pasi prekin objektet e kontaminuara”, tha Dr. Neeltje van Doremalen, një shkencëtar nga NIH dhe një studiues kryesor në studim, në një njoftim për shtyp duke njoftuar gjetjet e së martës në mbrëmje.

Rastet COVID-19 tejkaluan 200,000 në të gjithë botën të mërkurën ndërsa koronavirusi i ri vazhdon të përhapet jashtë Kinës, epiqendra origjinale e shpërthimit.

Më parë këtë javë, Organizata Botërore e Shëndetit tha që po konsideronte “masat paraprake të ajrit” për stafin mjekësor pasi një studim tregoi se COVID-19 mund të mbijetojë në ajër në disa ambiente.

Virusi transmetohet përmes pikave, ose pak copa të lëngshme, kryesisht përmes teshtitjes ose kollitjes, u tha Dr. Maria Van Kerkhove, kreu i sëmundjeve dhe zoonozës së shfaqur të OBSH-së, para gazetarëve gjatë një konference virtuale për shtyp të hënën. “Kur bëni një procedurë të gjenerimit të aerosolit si në një institucion të kujdesit mjekësor, ju keni mundësinë që ato që ne i quajmë aerosolizojnë këto grimca, që do të thotë se ato mund të qëndrojnë në ajër pak më gjatë.”

Zyrtarët shëndetësorë kanë njohur që sëmundja e frymëmarrjes përhapet përmes kontaktit njeri-tek-njeri, pikat e bartura përmes teshtitjes dhe kollitjes, si dhe mikrobeve të mbetura në objekte të pajetë. Koronavirusi gjithashtu mund të bëhet ajër, duke qëndruar i pezulluar në ajër për orë të tëra, në varësi të nxehtësisë dhe lagështisë, thanë ata.

Shkencëtarët në studimin e ri thanë që qëndrueshmëria e COVID-19 ishte e ngjashme me atë të SARS, por ndryshe nga SARS, COVID-19 mund të transmetohet ndërsa një person nuk ka ndonjë simptomë.

Disa shkencëtarë thonë se koronavirusi i ri, i cili doli nga qyteti kinez Wuhan më pak se tre muaj më parë, po dëshmon të jetë më ngjitës se SARS, i cili infektoi më shumë se 8,000 njerëz. Virusi tashmë është treguar se është shumë më ngjitës se gripi sezonal, i cili infekton deri në 49 milion amerikanë vetëm në vit.

“Këto gjetje i bëjnë jehonë atyre me SARS-CoV-1, në të cilat këto forma të transmetimit u shoqëruan me përhapje nosokomiale dhe ngjarje super përhapëse, dhe ato japin informacione për përpjekjet për zbutjen e pandemisë,” thanë shkencëtarët.

Të fundit