E premte, 12 Korrik, 2024

ANTI-INFLAMATORËT MUND TA PËRKEQËSOJNË KORONAVIRUSIN

Autoritetet franceze kanë paralajmëruar që ilaçet anti-inflamatore të përdorura gjerësisht mund të përkeqësojnë koronavirusin, shkruan The Guardian, përcjell KDP.

Ministri i shëndetësisë i vendit, Olivier Véran, i cili është një mjek dhe neurolog i kualifikuar, ka postuar në Twitter: “Marrja e anti-inflamatorëve [ibuprofen, kortizon …] mund të jetë një faktor në përkeqësimin e infeksionit. Në rast ethe, merrni paracetamol. Nëse tashmë po merrni ilaçe anti-inflamatore, kërkoni këshillat e mjekut tuaj. ”

Zyrtarët shëndetësorë tregojnë se ilaçet anti-inflamatore dihet se janë një rrezik për ata me sëmundje infektive sepse ato kanë tendencë të zvogëlojnë përgjigjen e sistemit imunitar të trupit.

Ministria e shëndetësisë shtoi se pacientët duhet të zgjedhin paracetamol sepse “kjo do të zvogëlojë ethet pa kundërsulmuar me inflamacionin”.

Pacientët francezë janë detyruar të konsultohen me farmacitë që nga mesi i janarit nëse dëshirojnë të blejnë qetësues të popullarizuar, përfshirë ibuprofen, paracetamol dhe aspirinë, për të kujtuar rreziqet.

Jean-Louis Montastruc, drejtuesi i farmakologjisë në spitalin Toulouse, i tha radios RTL: “Ilaçet anti-inflamatore rrisin rrezikun e komplikimeve kur ka ethe ose infeksion”.

Ministria franceze e shëndetësisë njoftoi të Premten në mbrëmje se numri i rastit të koronavirusit në vend ishte rritur me 800 brenda 24 orëve. Véran tha se kishte 3,661 raste të konfirmuara që kishin çuar në 79 vdekje. Nga të sëmurët, 154 persona janë në kujdesin intensiv.

Véran tha në konferencën e tij të përditshme se evolucioni dhe përhapja e virusit ishte “e shpejtë dhe e vërtetë”, por që 98% e atyre që kishin testuar pozitivisht ishin shëruar.

Ndërkohë Kulla Eifel, Château de Versailles, Louvre, Musée d’Orsay dhe Center Pompidou janë mbyllur. Kryepiskopi i Parisit, Michel Aupetit, tha se këtë të diel nuk do të ketë mesha në kishat e rajonit të Parisit.

Shkollat ​​u mbyllën në të gjithë vendin pas mësimeve të shtunën, që do të thotë 12.4 milion nxënës do të qëndrojnë në shtëpi. Ministri i arsimit, Jean-Michel Blanquer, ka thënë se ata pritet të ndjekin planprogramin kombëtar të kurrikulave përmes internetit. “Kjo periudhë e ardhshme nuk është ajo në të cilën të rinjtë nuk duhet të punojnë”, i tha ai BFMTV.

Të fundit