E premte, 12 Korrik, 2024

MERKEL PRET QË KORONAVIRUSI TË INFEKTOJË 70% TË POPULLSISË

Kancelarja gjermane Angela Merkel tha se autoritetet besojnë se 60-70% e popullsisë përfundimisht do të infektohet nga koronavirusi, raporton CNN, pëcjell KDP.

Duke folur në një konferencë shtypi koronavirus në Berlin së bashku me Ministrin e Shëndetësisë të Gjermanisë Jens Spahn, Merkel tha se ishte e rëndësishme të mos mbingarkoni sistemin shëndetësor.

Ajo vuri në dukje se çdo vend evropian ishte prekur, duke dërguar lutje të veçanta në Itali në luftën e saj kundër virusit.

Merkel tha se vendet duhet të përqendrohen në dhe mbështesin studimin, duke shtuar se Gjermania do të merrej me krizën në një mënyrë të de-centralizuar.

Ligjbërësit gjermanë do të zhvillojnë një takim të enjten për t’u koordinuar në lidhje me krizën.

“Ne jemi në një situatë kur ne nuk dimë shumë gjëra, dhe atë që nuk dimë, duhet ta marrim seriozisht,” tha Merkel.

Kjo ka të bëjë me mbrojtjen e njerëzve në nevojë, shtoi ajo.

ITALIA NË KARANTINË

Italianët, ndërkohë, janë duke marrë masat e karantinës gjithnjë e më seriozisht në ditën e dytë të kufizimeve mbarëkombëtare, me shumicën e njerëzve që mbajnë maska ​​në tregun e Testaccio në Romë.

Kishte disa argumente pasi njerëzit “u afruan” shumë me njëri-tjetrin, ndërsa të tjerët kishin zotëruar aftësinë për të ngritur maskat për të pirë duhan.

Toka ishte e mbuluar në shirit duke shënuar njehsorin e kërkuar (tre këmbë) që duhej të mirëmbahej midis njerëzve, së bashku me shenjat që jepnin udhëzime për sjelljen e pritur pasi vendi regjistroi më shumë se 10,000 raste të raportuara.

Sipas udhëzimeve të qeverisë, parukierët dhe sallonet e bukurisë duhet të plotësojnë vetëm prenotimet ekzistuese dhe duhet të shmangin kontaktin e ngushtë midis klientëve dhe stafit, të cilët pritet të veshin maska ​​dhe doreza.

Por Berberet u panë duke prerë flokët në trotuar këtë mëngjes.

Ndërsa qëndrimet kundërshtuese ishin zvogëluar, flitej për “ahengje klandestine darke” dhe shoqërizim të fshehtë që po ndodh në ndërtesa të caktuara.

Ministri italian i financave Roberto Gualtieri tha se Italia ka ndarë 25 miliardë euro – 28 miliardë dollarë – për të luftuar krizën e koronavirusit.

DISTANCIMI SOCIAL

Ekziston një gjë shumë e thjeshtë që mund të bëjmë dhe që funksionon: distancimi shoqëror, shkruan Tomas Pueyo në analizën e tij.

Nëse shohim rastin në Wuhan, do të kuptoni se sa më shpejt që pati izolim, rastet e koronavirusit u ulën. Kjo sepse njerëzit nuk ndërvepruan me njëri-tjetrin dhe virusi nuk u përhap.

Konsensusi i tanishëm shkencor është se ky virus mund të përhapet brenda 2 metra (6 hapa) nëse dikush kollitet. Përndryshe, pikat bien në tokë dhe nuk ju infektojnë.

Infeksioni më i keq pastaj bëhet përmes sipërfaqeve: Virusi mbijeton me orë ose ditë në sipërfaqe të ndryshme. Ai mund të mbijetojë me javë të tëra në metal, qeramikë dhe plastikë. Kjo do të thotë që gjërat si pykat, tavolinat ose butonat e ashensorit mund të jenë vektorë të tmerrshëm të infeksionit.

Mënyra e vetme për ta zvogëluar atë është me distancimin shoqëror: Mbajtja e njerëzve në shtëpi sa më shumë që të jetë e mundur, për aq kohë sa të jetë e mundur derisa të përsëritet kjo.

Kjo tashmë është dëshmuar në të kaluarën. Përkatësisht, në pandeminë e gripit të vitit 1918. /KDP

 

Të fundit