E mërkurë, 29 Nëntor, 2023

“PO SHKATËRROHEM NGA BRENDA”: UDHËHEQËSI I BALLKANIT I FRIKËSOHET NJË LUFTE TË RE NË BALLKAN PAS REFUZIMIT NGA BE-ja

Vendimi i papritur i Francës për të shtyrë çdo diskutim për anëtarësimin e Maqedonisë së Veriut në Bashkimin Evropian po trazon një rajon edhe ashtu konfliktuoz.

Shkruan: Marc Santora

Vetëm dy muaj më parë, udhëheqësi i kombit të vogël Ballkanik të Maqedonisë së Veriut po ngjitej lart, i përkrahur nga liderët botërorë, i lavdëruar nga kreu i Kombeve të Bashkuara për ofrimin e një vendi të rrallë të ndritshëm në një peizazh global të trazuar ndryshe dhe në listën e shkurtër për çmimin Nobel për Paqen.

Kryeministri Zoran Zaev kishte krijuar karrierën e tij politike dhe të ardhmen e vendit të tij për zgjidhjen e një mosmarrëveshje tre-dekadëshe të vjetër me Greqinë fqinje mbi emrin e shtetit të tij. Dhe përmes një diplomacie shpesh të mundimshme dhe kundër shanseve të mëdha, ai kishte patur sukses.

Por ndërsa ishte ulur jashtë zyrës së tij në kryeqytet, Shkup, gjithçka dukej larg.

“Po shkatërrohem brenda,” tha ai.

Ndryshimi i emrit pritej të hapte rrugën për bisedime për anëtarësimin e Maqedonisë së Veriut në Bashkimin Evropian, por muajin e kaluar, Franca përdori veton në ato diskutime, duke argumentuar se procesi i zgjerimit të bllokut duhet të rimendohet.

Kjo e futi qeverinë këtu në trazira, dhe për më keq, po shtrëngon status quo-në në një rajon ku ka ekzistuar një paqe jo e lehtë që nga shpërthimi i përgjakshëm i Jugosllavisë në vitet 1990 dhe luftërat që pasuan.

“Kjo më shkatërroi personalisht, psikologjikisht,” tha z. Zaev, i cili po tërhiqet si pasojë e vendimit, tha gjatë një interviste të fundit. Dhe ai ishte i shqetësuar jo vetëm për veten dhe vendin e tij, por për stabilitetin e tërë Ballkanit Perëndimor.

“Nacionalizmi dhe radikalizmi mund të ngrihen përsëri,” tha ai. “Ekziston rreziku që të hapen përsëri konflikte brenda vendeve. Gjithashtu për të hapur përsëri konflikte midis kombeve “.

Që nga përfundimi i luftërave ballkanike në 2001, konflikti më vdekjeprurës në Evropë që nga Lufta e Dytë Botërore, integrimi i Ballkanit  në Bashkimin Evropian ka qenë një pjesë qendrore e përmbushjes së vizionit të gjatë të një Europe të tërë, të lirë dhe në paqe.

Por ka qenë një rrugë e pabarabartë. Sllovenia dhe Kroacia tashmë janë në Bashkim. Mali i Zi dhe Serbia po punojnë në reformat e kërkuara para anëtarësimit. Shqipëria dhe Maqedonia e Veriut thjesht po përpiqen të fillojnë rrugën e gjatë për t’u pranuar.

Dy vendet e tjera të rajonit – Kosova, dhe Bosnja dhe Hercegovina – nuk janë aq larg për tu shpallur shtete të dështuara.

Qëllimi i procesit të zgjerimit, siç thonë mbështetësit e tij, është të sigurojë udhëzuesit për qeverisje më të mirë.

“Ne jemi udhëhequr nga shpresat që na janë dhënë nga Evropa,” tha z. Zaev. “Tani ata fikën dritat dhe ne jemi në errësirë. Kush e di ku shkojmë nga këtu “.

Zgjerimi i Bashkimit Evropian në Evropën Lindore lidh vendet e mëparshme komuniste me Perëndimin, duke zvogëluar ndikimin rus, por tashmë ka shenja se minimi i Maqedonisë së Veriut po bën që liderët në rajon të rishqyrtojnë pozicionet e tyre.

Kryeministri Aleksandar Vuçiç i Serbisë nënshkroi një marrëveshje të tregtisë së lirë me një bllok ekonomik të udhëhequr nga Rusia, pavarësisht paralajmërimeve nga Brukseli se marrëveshja mund të rrezikonte ofertën e saj të anëtarësimit.

“Ne duhet të kujdesemi për veten,” i tha ai Financial Times. “Kjo është mënyra e vetme.”

Diplomatët perëndimorë shprehën shqetësimin pasi Serbia kreu stërvitje të përbashkëta ushtarake me Rusinë që paraqisnin sistemin raketor anti-aeroplan rus S-400 dhe Pantsir-S.

“Ne po flasim për sisteme fantastike,” tha zoti Vuçiç pasi ndoqi një stërvitje të simuluar me kompjuter pranë Beogradit. “Nëse do të kishim S-400, askush nuk do të guxonte të kapërcejë Serbinë.”

Ai njoftoi planet për të blerë armë, duke i thënë televizionit shtetëror se ai nuk do të lejojë që Serbia të “ishte aq e dobët sa ishte në vitet 1990”.

Matthew Palmer, një i dërguar amerikan për Ballkanin, paralajmëroi se Serbia mund të rrezikojë sanksione për marrëveshjet e armëve me Rusinë, me dënime që fillojnë nga ndalimet e vizave deri në mohimin e licencave të eksportit.

Konkurrenca me Rusinë nuk e ka ndaluar Presidentin Emmanuel Macron të Francës të vonojë zgjerimin e Bashkimit Evropian. Pozicioni i tij pa dyshim ka të bëjë shumë me politikën e brendshme, dhe dëshirën e tij për të mbajtur nacionalistët antigjenë në të djathtën e gjërë.

Por ka edhe njohje se disa nga vendet e Evropës Lindore që janë anëtarët më të fundit të bllokut janë rrënuar nga korrupsioni dhe kanë minuar zgjedhjet konkurruese dhe mediat dhe gjyqtarët e pavarur.

Edhe kështu, nxitësit e Maqedonisë së Veriut po  bëjnë presion mbi zotin Macron të rishqyrtojë qasjen. Diplomatët amerikanë, veçanërisht, e shohin zgjidhjen e mosmarrëveshjeve midis Maqedonisë së Veriut dhe Greqisë si një triumf  të diplomacisë.

Në Forumin e Sigurisë në Varshavë këtë vjeshtë, Daniel Fried, ish ambasadori i Shteteve të Bashkuara në Poloni dhe anëtar i Këshillit Atlantik, tha që marrëveshja e emrit ishte “gjëja më e mirë në rajon në shumë vite”.

“Kjo është një punë e madhe,” tha ai. “Grekët hoqën anash qasjen e tyre nacionaliste dhe kështu vepruan qeveria e Maqedonisë.”

Duke folur vetëm disa ditë para “jo”-së të z. Macron për të ecur përpara, Z. Fried tha që bisedimet e pranimit ishin tani një “imperativ moral”.

“E.U. procesi i pranimit siguron një sasi të caktuar të levës, “shpjegoi ai. “Unë dua ta përdor atë levë. Të mos e përdorësh atë, të demonstrosh që të gjitha ishin një lloj lëvizje e posteve të synimeve, do të ishte shkatërruese ”.

Megjithëse diplomatët amerikanë dhe evropianë tani po përpiqen të përmbajnë rezultatet, do të jetë e vështirë.

Bratislav Grubacic, botuesi i shërbimeve të lajmeve VIP në Beograd, tha se tashmë ishte bërë dëm i madh.

Nuk ishte rastësi, tha ai, që z. Vucic do të shkojë në Moskë në 4 dhjetor për t’u takuar me Presidentin Vladimir V. Putin.

“Rusët i thanë Serbisë:” Ju vendosni Kosovën, në çfarëdo mënyre që ju dëshironi, dhe ne do ta mbështesim atë, “tha ai. “Por është e qartë tani që Rusia ka ide të tjera. Duket se këto armë ruse janë pjesë e kësaj loje më të madhe ”.

Edhe para vendimit të Francës, kishte shqetësime në rritje për Rusinë që të merrte një sjellje më agresive në rajon.

Këto shqetësime u rritën pas një përpjekje për grusht shteti në Mal të Zi në vitin 2016 që zyrtarët e inteligjencës perëndimore thonë se ishte drejtuar nga Rusia për të penguar vendin nga anëtarësimi në NATO.

Gjatë një interviste gjatë kësaj vere, Srdjan Darmanovic, Ministri i Jashtëm i Malit të Zi, tha se ndalimi i zgjerimit të NATO-s nuk ishte qëllimi i vetëm i Rusisë.

“Shpesh kam thënë që NATO nuk është objektivi kryesor i Rusisë, por E.U, si një entitet më i butë,” tha ai.

Në pamundësi për t’u mbështetur në Bashkimin Evropian, Z. Vuçiç dhe udhëheqësit e tjerë të Ballkanit kohët e fundit kanë folur për ndërtimin e një bashkëpunimi më të madh rajonal.

Z. Grubacic ishte kundërshtues i idesë.

“Kontrabanda e drogës, kriminelët dhe korrupsioni” të gjitha janë endemike, tha ai. “Nëse bëni marrëveshje për bashkëpunim rajonal, do të jetë një bashkëpunim rajonal i gangsterëve.”

Albert Musliu, kreu i Shoqatës së Iniciativave Demokratike ADI në Maqedoni, tha se ai nuk mund të kujtojë një moment të ketë një frikë të këtillë që nga përfundimi i luftës.

“Në shekullin e 20-të, ne kemi kaluar një ferr,” tha ai. “Por, ishte një ferr me një vizion.”

Edhe kur ky vizion ishte i keq dhe i gabuar, udhëheqësit mund t’u thonin njerëzve që po i merrnin diku. Për dy dekadat e fundit, ky vizion i është bashkuar NATO-s dhe Bashkimit Evropian.

“Tani ne jemi pa vizion,” tha z. Musliu. “Dhe kur nuk ka vizion, opsionet e tjera fillojnë të shfaqen.”

Dhe ato mund të jenë të rrezikshme.

Z. Musliu shqetësohet se aktorët e jashtëm lehtë mund të nxisin ndarje në Maqedoninë e Veriut, ku afërsisht një e katërta e njerëzve janë shqiptarë etnikë.

Kryeministri Zaev shprehu shqetësime të ngjashme, duke thënë se ishte “i rrezikshëm për të gjithë”.

Historia e rajoneve vërteton këtë çështje, ai tha – “Historia e fundit, jo shekuj më parë.”

Pas shtyrjes së bisedimeve të pranimit, ai njoftoi se qeveria e tij do të tërhiqet në janar, për tu zëvendësuar nga një qeveri teknokratike deri në zgjedhjet në prill.

Kur u pyet se pse vendosi të ndërmarrë një hap kaq dramatik, ai tha se nuk kishte zgjidhje tjetër.

“Nëse nuk bënim thirrje për zgjedhje, nacionalizmi do të rritej”, tha ai.

“Jam e tmerruar”.

 

*Marrë nga New York Times. Përshtati dhe përktheu:KDP

Të fundit